اخبار بازار آهن, وبلاگ

اصطلاحات رایج فولادی در زمان خرید آهن که باید بدانید.

اصطلاحات رایج فولادی

در حوزه‌های مختلف به دلیل وجود فرایندها، تجهیزات خاص و ویژگی‌های مختلف شاهد ایجاد اصطلاحات متنوعی هستیم. افراد متخصص در این حوزه‌ها برای آنکه در زمانی کوتاه و با کمترین هزینه بتوانند اطلاعات دقیق را منتقل کنند، این اصطلاحات را در ارتباطات خود ایجاد و از آن‌ها استفاده می‌کنند. نکته قابل توجه آن است که این وضع، همواره بدین گونه نیست. برخی از اصطلاحات، علمی نیستند و به مرور زمان به وجود آمدند اما در حوزه‌های مختلف نظیر آهن آلات به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حوزه آهن و فولاد نیز برای مواد اولیه، اصطلاحات فنی، محصول نهایی و یا حتی فرایند تولید نیز اصطلاحات متعددی به وجود آمده است. برای افراد متخصص در این حوزه لازم است تا با اصطلاحات رایج فولادی آشنایی کامل داشته باشند اما برای هر فردی که به نحوی با این حوزه ارتباط دارد نیز ضروری است تا این اصطلاحات را فرا بگیرد.

اصطلاحات رایج فولادی

منظور از اصطلاحات فولادی، واژگان یا عباراتی هستند که با صنعت فولاد و فرآورده‌های آن ارتباط دارند. در ادامه به معرفی برخی از اصطلاحات فولادی رایج می‌پردازیم.

آهن خام

از ذوب اولیه سنگ آهن، آهن خام یا Crude Iron حاصل می‌شود. به دلیل وجود مقادیر زیاد کربن در آهن خام، این ماده بسیار شکننده بوده و قابلیت چکش‌خواری خوبی ندارد.

شمش آهن

شمش آهن همان آهن خام با ظاهری تغییریافته است که این تغییرات ظاهری به منظور پردازش بهتر بر روی آن انجام می‌گیرد. آهن خام برای آماده‌سازی جهت فرم‌دهی در کوره سرد و سپس گرم می‌شود. از لحاظ ظاهری سطح مقطع شمش آهن به ذوزنقه شباهت دارد. تختال، بیلت و بلوم از محصولات شمش هستند.

تَختال (اِسلَب)

این ماده، سطح مقطعی مستطیل شکل دارد و یک محصول تخت است. متقاضیان خرید این ماده نیز کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن، لوله فولادی و میلگرد هستند. تختال به خانواده فرآورده‌های نیمه‌تمام تعلق دارد.

بیلت یا شمشال (billet)

شمشال با دارا بودن سطح مقطعی مربعی کمتر از ۱۵ سانتی‌متر به خانواده مقاطع طویل تعلق دارد. این ماده عموماً به منظور تولید میلگرد، مفتول و سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلوم یا شمشه  (Bloom)

از نظر ظاهری بلوم به شمشال شباهت دارد. تنها تفاوت این دو ماده، در سطح مقطعی آن‌ها است که سطح مقطعی بلوم بزرگتر از شمشال است. ابعاد رایج برای تولید بلوم،18*18  یا 25*25 است و در طول ۶ یا ۱۲ متری تولید می‌شود. عموماً برای ساخت تیرآهن، ریل و سپری از بلوم استفاده می‌گردد.

پروفیل  (Profile)

از نظر لغوی، معنای واژه پروفیل، مقطعی ثابت با طول زیاد است اما به طور کلی پروفیل به طیف وسیعی از مقاطع آهنی اطلاق می‌گردد. از این مقاطع با توجه به نوع آن‌ها می‌توان در طیف وسیعی از صنایع از جمله ساخت و ساز استفاده کرد.

نبشی (Angle bar)

سطح مقطع نبشی از نظر ظاهری به حرف L در زبان انگلیسی شباهت دارد. نبشی‌ها در حقیقت متشکل از دو ضلع عمود بر هم هستند که وظیفه دارند بخش‌های مختلف یک سازه را به یکدیگر متصل کنند. از نظر نوع، نبشی‌ها به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند.

ناودانی از دیگر اصطلاحات رایج فولادی

ناودانی یکی از انواع پروفیل محسوب می‌شود و به خانواده پروفیل‌هایی با سطح مقطع باز تعلق دارد. از نظر ظاهری، سطح مقطع ناودانی به حرف U در زبان انگلیسی شباهت دارد. قسمت زیرین ناودانی، به نام جان و بخش‌های بالا آمده بال‌های ناودانی نامیده می‌شوند.

ورق قلع اندود  (Thin Coated Sheet)

ورق‌های قلع اندود حاوی درصد بسیار کمی کربن هستند که با وجود پوششی از جنس قلع بر روی دو طرف ورق، مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی افزایش می‌یابد. ورق قلع به رنگ سفید براق است و با قرارگیری در معرض حرارت به سرعت ذوب می‌گردد.

اصطلاحات رایج فولادی

گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه در طی فرایند گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کردن ایجاد می‌شوند. منظور از این فرایند آن است که مقاطع مختلف نظیر میلگرد، قوطی یا ورق‌ها درون حوضچه‌های مذاب فلز روی قرار می‌گیرند و به این ترتیب در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می‌شوند. نکته قابل توجه آن است که روی مقاومت بیشتری در مقایسه با قلع دارد. به شما کاربران گرامی پیشنهاد می دهیم، جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت ورق و دیگر ورق های موجود در بازار آهن مقاله ” راهنمای خرید ورق ” را مطالعه نموده و یا با بخش فروش آهن ملت از طریق شماره 02167103 در تماس باشید.

 آنیل کردن  (Annealing)

آنیل کردن از دیگر اصطلاحات رایج فولادی است. با آنیل کردن فلزات، سختی و چقرمگی آن به ترتیب کاهش و افزایش می‌یابد. با عبور فلز از فرایند آنیلینگ، شاهد افزایش ویژگی‌هایی همچون چکش‌خواری، ماشین‌کاری قابلیت رسانایی و ضربه‌پذیری آن هستیم.

کوئنچ کردن  (Quenching)

فرایند کوئنچ کردن به نام آبدهی نیز نامیده می‌شود. در طی این فرایند، پس از انجام عملیات، فلز به سرعت سرد می‌گردد و دمای آن کاهش می‌یابد. این روش یکی از سریع‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند فلز را به دمای محیط برگرداند.

ورق فابریک  (Steel Sheet)

ورق‌های فابریک، همان ورق‌هایی هستند که در کارخانه‌ها با ابعاد مشخصی برش داده می‌شوند و از طول و عرض استاندارد برخوردار هستند. پس از انجام بسته‌بندی، ورق‌های فابریک به بازار عرضه می‌گردند.

اسیدشویی

فرایند اسید شویی یا به زبان انگلیسی Pickling، فرایندی است که در طول آن سطح فلزات از هرگونه آلودگی و ناخالصی نظیر زنگ‌زدگی، لکه رنگ و یا رسوب پاکسازی می‌شود.

ورق برش خورده

منظور از ورق‌های برش خورده یا ورق برشی، ورق‌هایی هستند که برش آن‌ها توسط دستگاه‌های مخصوص و در اندازه‌ها و ابعاد دلخواه انجام می‌گیرد. نکته قابل توجه آن است که کیفیت برش در این ورق‌ها، در بسیاری از موارد به ورق فابریک شباهت ندارد.

کویل یا ورق رول

این محصولات نوعی از ورق‌های فلزی هستند که در کنار یکدیگر به صورت پیچشی عرضه می‌شوند. قرارگیری این ورق‌های ناپیوسته به شکل پیچشی و رول سبب می‌شود تا کویل یا ورق رول در محیط فضای کمتری اشغال کند.

بندیل (Bundle)

به منظور بسته‌بندی مقاطع فولادی که از قطر کمی برخوردار هستند، از بندیل استفاده می‌گردد. بندیل‌ها می‌توانند جنس‌های مختلفی همچون فلز یا پلاستیک داشته باشند. برای مثال زمانی که از بندیل برای بسته‌بندی تعداد مشخصی میلگرد استفاده شود، در چنین حالتی می‌توان گفت یک بندیل میلگرد در اختیار داریم.

اختلاف باسکول

منظور از اختلاف باسکول اختلاف میان وزن باری است که سفارش مشتری در مبدا و مقصد دارد. اختلاف باسکول می‌تواند به دلایلی همچون شرایط جغرافیایی و یا مشکل در دستگاه رخ دهد.

خرج انبار

در بازار آهن، منظور از خرج انبار هزینه‌هایی هستند که برای نگهداری از مقاطع در انبار در نظر گرفته می‌شود. این موارد می‌توانند شامل هزینه‌های مرتبط با نگهداری بارگیری و حتی پرداخت حقوق انباردار باشند.

برگ آنالیز

برگ آنالیز حاوی مشخصات کامل محصولات، نظیر وزن، ابعاد و دیگر مشخصات فیزیکی است. این برگ به عنوان شناسنامه محصول نیز اطلاق می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید در بازار آهن و دنیای آهن‌آلات با اصطلاحات بسیار متنوعس روبه‌رو هستیم. چنانچه شغل شما به هر طریقی با این حوزه در ارتباط است لازم است با این اصطلاحات آشنایی داشته باشید.

خرید آهن‌آلات از آهن ملت

در ابن مقاله از آهن ملت اصطلاحات رایج فولادی را مورد بررسی قرار داده ایم. دانستن این اصطلاهات به شما کمک میکند تا مجموعه کاوش شکیبا فعالیت خود را در قالب فروشگاه آنلاین آهن ملت به صورت تخصصی در زمینه فروش آهن‌آلات آغاز نموده است و در حال حاضر طیف وسیعی از مقاطع فولادی را در اختیار مشتریان و متقاضیان قرار می‌دهد. تنوع بالای محصولات آهنی و فولادی در فروشگاه آهن ملت سبب شده تا صنعتگران و پیمانکاران به راحتی بتوانند مطابق با نوع پروژه و نیازهای خاص آن، محصولات مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنند. در سایت آهن ملت، کارشناسان ما برای هر یک از محصولات، اطلاعات دقیق و جامعی را ارائه می‌نمایند تا متقاضیان بتوانند بر این اساس تصمیم به خرید محصولات بگیرند. چنانچه قصد خرید محصولات آهنی و فولادی از جمله استعلام قیمت ورق گالوانیزه را دارید کافیست تا با شماره 02167103 تماس حاصل نموده و از کارشناسان ما اطلاعات تکمیلی در رابطه با روند خرید و ارسال سفارشات و قیمت روز آهن آلات را دریافت کنید.

کلام آخر

در این مقاله از سایت آهن ملت در رابطه با اصطلاحات رایج آهن‌آلات که می‌بایست در هنگام خرید، آن‌ها را در نظر داشته باشید صحبت کردیم. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم تفاوتی ندارد که در حوزه آهن‌آلات مشغول فعالیت هستید، در این حوزه متخصص هستید و یا شغل شما به نوعی مرتبط با این حوزه است. در هر صورت اهمیت دارد تا با این اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشید. امیدواریم که مطالب موجود در این مقاله بتواند راهنمای مناسبی برای شما همراهان گرامی باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها