وبلاگ

انواع الگو ورق پانچ – بررسی انواع طرح های هندسی و ضخامت ورق پانچ

انواع الگو ورق پانچ

یکی از مواردی که در حوزه تولید ورق پانچ می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روی نحوه استفاده از این محصولات و البته کیفیت آن‌ها داشته باشد، هنر طراحی و الگوهای منحصربه‌فرد بر روی این محصولات است. از آنجایی که در طراحی و الگوسازی این ورق‌ها می‌توان از انواع طرح‌های هندسی، هنری، ساده و پیچیده استفاده کرد بنابراین صنعتگران، معماران و طراحان به راحتی می‌تواند قوه خلاقیت و ابتکار خود را به کار بگیرند. در این مقاله از سایت آهن ملت همراه ما باشید که قصد داریم در مورد کاربرد انواع الگو ورق پانچ صحبت کنیم و بررسی کنیم که چرا تنوع ورق‌های پانچ در بازار بسیار زیاد است.

چنانچه در رابطه با ورق پانچ یا مشبک اطلاعات کافی در این حوزه در اختیار دارید به راحتی می‌توانید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در غیر این صورت توصیه می‌کنیم برای آشنایی هرچه بیشتر با مبحث ورق‌های پانچ یا ورق مشبک آهنی به مقالات قبلی در سایت آهن ملت مراجعه نمایید.

همچنین شما همراهان گرامی می‌توانید در هر زمان به منظور اطلاع از قیمت روز ورق پانچ با الگوهای مختلف سایت آهن ملت را بررسی نموده و یا برای استعلام قیمت روز و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید.

منظور از چشمه ورق پانچ چیست؟

احتمالاً در هنگام خرید مقاطع آهنی با اصطلاحات عجیبی مواجه شدید. به عنوان مثال در هنگام خرید ورق پانچ قطعاً اصطلاح چشمه به گوش شما رسیده است. منظور از چشمه، همان سوراخ‌های موجود بر روی ورق پانچ هستند که الگو، شکل یا چیدمان مختلف و خاصی دارند. برای اندازه‌گیری چشمه‌ها از واحد میلی‌متر استفاده می‌شود. نکته قابل توجه آن است که اندازه و شکل چشمه به طور مستقیم می‌تواند روی وزن و کاربرد ورق پانچ تاثیر داشته باشد. علاوه بر وزن، تراکم این چشمه‌ها، مقاومت و قیمت ورق پانچ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. روش‌های مختلفی برای اعمال چشمه بر روی ورق وجود دارد که عبارتند از:

  1. پانچ به روش لیزر
  2. پانچ به روش سمبه ماتریس
  3. پانچ به روش واترجت
  4. پانچ به روش ترکیبی
  5. پانچ به روش ضربی
  6. پانچ CNC
  7. پانچ به روش پرس پانچ

همانطور که مشاهده کردید، تنوع روش‌های مختلف پانچینگ بسیار زیاد است بنابراین برای اعمال چشمه لازم است به فاکتورهای مشخصی از جمله نیاز و خواسته‌های پروژه توجه شود. طبیعتاً هر یک از روش‌هایی که به آنها اشاره کردیم دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. بنابراین پیش از اعمال پانچینگ لازم است تا در مورد این روش‌ها اطلاعات دقیقی در اختیار داشته باشید.

انواع الگو ورق پانچ (الگو)

همانطور که گفتیم چشمه ورق پانچ در فرایند پانچینگ یک عنصر بسیار مهم و تاثیرگذار به شمار می‌رود. با توجه به کاربرد و نوع ورق، این چشمه‌ها از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند و اشکال و ابعاد آن‌ها متنوع است. نکته قابل توجه آن است که انتخاب چشمه‌ها و استفاده از آن‌ها به صورت اصولی و صحیح می‌تواند بر روی کیفیت و دقت پروژه و در نهایت محصول نهایی تاثیر مستقیم و به‌سزایی داشته باشد. برخی از رایج‌ترین چشمه‌های ورق پانچ عبارتند از:

ورق پانچ دایره‌ای

الگوی دایره‌ای ورق پانچی در مقایسه با سایر الگوها کاربرد نسبتاً زیادی دارد چرا که بسیار زیبا و البته ساده است. در الگوی دایره‌ای، همانطور که از نام آن مشخص است، حفره‌ها دارای ساختار یکنواخت و منظم هستند. این الگو در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد و می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر زیبایی محیط داشته باشد.

ورق پانچ مربعی

همانطور که از نام ورق پانچ مربعی متوجه می‌شویدف این الگو از نظم خاصی برخوردار است. به بیان سادهف ابعاد و اندازه‌ها در این الگو یکسان بوده و به صورت مربعی و با نظم بسیار زیادی در کنار یکدیگر پانچ می‌شوند. رایج‌ترین استفاده از ورق پانچ الگوی مربعی، در خطوط تولید مواد خوراکی است.

انواع الگو ورق پانچ 001

ورق پانچ گشنیزی

از آنجایی که طرح و الگوی گشنیزی می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر زیبایی محیط داشته باشد بنابراین عموماً از آن به منظور افزایش جزئیات زیبایی در فضا استفاده می‌شود. برای مثال تولید مبلمان یا کابینت از جمله رایج‌ترین کاربرد ورق پانچ با پترن گشنیز هستند. قیمت ورق های موجود در بازار آهن بر اساس ضخامت آنتعیین می گردد. بنابراین قیمت ورق پانچ از این قاعده مستنی نیست و هزینه بهای آن با توجه به افزایش آن بالا می رود.

ورق پانچ مستطیلی

از ورق پانچ با پترن مستطیل به منظور ساخت کندوهای صنعتی، صنعت خشکبار و خشکاندن میوه‌، سینی پخت و پز و… استفاده می‌گردد. این الگو در صنعت دکوراتیو طرفدار چندان زیادی ندارد و کمتر در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق پانچ مثلثی

ورق پانچ مثلثی و چیدن الگوها به شکل مثلث، سبب می‌شود تا این طرح شباهت زیادی به گره چینی داشته باشد. از این الگو به طور گسترده در نمای ساختمان استفاده می‌شود که از ترکیب آن با چوب می‌توان به منظور بخشیدن جلوه لوکس به نمای ساختمان استفاده کرد.

ورق پانچ لوبیایی

از ورق با چشمه لوبیایی عموماً در صنعت استفاده می‌گردد. به عنوان مثال، قسمت موتور در برخی از دستگاه‌ها به محافظت نیاز دارد. وجود اشکال بیضی و لوبیایی شکل بر روی این ورق‌ها، علاوه بر آنکه از موتور محافظت می‌کند، به هوا اجازه می‌دهد تا به راحتی در محیط تبادل شود. این امر سبب جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه خواهد شد.

ورق پانچ لوزی

ورق‌های پانچ با الگوی لوزی شکل قابلیت استفاده در زیباسازی فضای شهری و صنایع را دارند. با این حال در مقایسه با سایر الگوها، چشمه با هندسه لوزی طرفداران کمتری دارد و کاربرد آن در مقایسه با سایر پترن‌ها به مراتب کمتر است.

ورق پانچ لانه زنبوری

ورق‌های پانچ با الگوی لانه زنبوری عموماً می‌توانند به عنوان دیوارپوش داخلی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. دلیل این امر، الگوی لانه زنبوری و امکان عبور نور از این ورق‌ها است که سبب می‌شود تا بتوان به فضای داخلی ساختمان جلوه خاص و چشمگیری بخشید.

دنیای آهن و فولاد نیز همانند سایر صنایع به طور روزانه در حال رشد و پیشرفت است. بنابراین می‌توان این انتظار را داشت که با پیشرفت و رشد تکنولوژی، امکان ایجاد چشمه‌ها و الگوهای پیشرفته‌تری بر روی ورق‌های پانچ وجود داشته باشد. طبیعی است که با این امر می‌توان کارایی ورق‌های پانچ را به میزان قابل توجهی افزایش داد. این امر حتی ممکن است سبب کاهش قیمت ورق پانچ نیز شود. در دنیای امروز نیز صنعتگران و معماران می‌توانند با خلاقیت و ابتکار خود از الگوهای متنوع چشمه ورق پانچ برای تولید محصولاتی با کیفیت استفاده کنند.

بر روی چه ورق‌هایی می‌توان پانچ را اعمال نمود؟

تا به این قسمت شما را با انواع الگوهای مختلف پانچ بر روی ورق‌های آهنی آشنا کردیم. یکی از سوالات بسیار رایج کاربران آن است که امکان اعمال پانچ بر روی چه ورق‌هایی وجود دارد؟ آیا اعمال این الگوها بر روی هر نوع ورقی امکان‌پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تقریبا بر روی هر نوع ورق فولادی می‌توان فرایند پانچینگ را اجرا نمود اما نتیجه خروجی از نظر کیفیت قطعاً متفاوت است. دلیل این امر آن است که برخی از ورق‌ها امکان ماشین‌کاری مطلوبی دارند و مستحکم و انعطاف‌پذیر هستند که طبیعتاً این امر می‌تواند بر روی قیمت ورق پانچ تاثیر داشته باشد.

هر چند که تمام ورق‌های ضد زنگ قابلیت پانچینگ را دارند اما ورق استیل و همچنین ورق‌های برنجی، فولادی، مسی و آلومینیومی از جمله بهترین ورق‌ها برای فرایند پانچینگ به شمار می‌روند. فرایند پانچینگ برای تولید انواع ورق‌ها یک روش بسیار مفید و کارآمد محسوب می‌شود اما برخی از این ورق‌ها گزینه چندان مناسبی برای پانچینگ نیستند و ممکن است شما را با مشکلات خاصی درگیر کنند. در ادامه برخی از ورق‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد که لازم است تا فرایند پانچ آن‌ها را با احتیاط بیشتری انجام دهید.

ورق‌ بسیار نازک

ورق‌های بسیار نازک که معمولاً ضخامتی غیر استاندارد دارند، در طی فرایند پانچینگ ممکن است شکل نامناسبی به خود گرفته و به آسانی بشکنند.

ورق‌ بسیار نرم

کم بودن مقاومت کششی در ورق‌های نرم سبب می‌شود تا در طی فرایند پانچینگ این ورق‌ها به آسانی دچار شکستگی شوند.

ورق‌ با پوشش‌های خاص

وجود پوشش‌های خاص از جمله مواد حساس به حرارت، رزین و یا رنگ می‌تواند در فرایند پانچینگ اختلال ایجاد کرده و به طور مستقیم بر روی کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار باشد.

ورق‌ آلومینیومی خاص

وجود ترکیبات خاص و پردازش‌های سطحی بر روی برخی از ورق‌های آلومینیومی می‌تواند در فرایند پانچینگ مشکل ایجاد کند.

ورق‌های حاوی مواد شیمیایی خاص

برخی از ورق‌ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی خاص باشند. این مواد سبب ایجاد تغییرات ناخواسته در طی فرایند پانچینگ می‌شوند. در برخی موارد،این مواد می‌توانند با ابزارها و دستگاه پانچ واکنش نشان داده و در طی این فرایند از بین بروند.

کلام آخر

در این مقاله از سایت آهن ملت به معرفی انواع طرح، الگو و یا چشمه ورق پانچ پرداختیم .همانطور که گفتیم چشمه‌های ورق پانچ اهمیت بسیار زیادی دارند و می‌توانند به طور مستقیم، وزن و کاربرد ورق پانچ را تحت تاثیر قرار دارند. همچنین در مورد روش‌های مختلف پانچینگ صحبت کردیم که برخی از مهمترین آن‌ها شامل روش لیزر، واترجت، ترکیبی، cnc و… هستند. در ادامه به معرفی انواع چشمه ورق پانچ پرداختیم که برخی از رایج‌ترین آن‌ها شامل ورق پانچ دایره‌ای، مربعی، گشنیزی، مستطیلی، مثلثی، لوبیایی، لوزی و لانه زنبوری هستند. چنانچه قصد خرید ورق پانچ را دارید و تمایل دارید از قیمت روز این محصولات مطلع شوید کافی است تا با کارشناسان ما در سایت ahanmelat تماس حاصل نمایید. شما همچنین می نوانید جهت دریافت اطلاعات بیش تر در زمینه قیمت و موجودی آهن آلات از جمله قیمت پروفیل ، با بخش فروش از طریق شماره 02167103 در ارتباط باشید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها