وبلاگ

آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید ( بررسی کامل ویژگی ها، معایب و مزایا)

آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید 001

با توسعه یافتن دنیای صنعتی، در حال حاضر اهمیت دارد تا از محصولات فولادی استفاده کنیم که بتوانند در برابر شرایط سخت، مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارند. یکی از مواردی که می‌توانند در صنایع مختلف، تهدید جدی برای سازه‌ها و تجهیزات فلزی شناخته شوند، مواد اسیدی در محیط‌های خورنده هستند. چنانچه در چنین محیط‌هایی از تجهیزات و محصولات مقاوم استفاده نگردد، قطعا باید منتظر تخریب و فرسایش جدی، که در نهایت منجر به کاهش عمر سازه می‌شود، باشیم. در این مقاله، که به عنوان راهنمای جامع  انتخاب ورق استیل و آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید مناسب برای محیط‌های اسیدی در اختیار شما همراهان گرامی قرار می‌گیرد قصد داریم به بررسی استانداردها و ویژگی‌‌های ورق‌های استیل بپردازیم. در ادامه به بررسی روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن، استفاده از ورق‌های استیل را در این محیط‌های آسیب‌زا بهینه کنید، خواهیم پرداخت. چنانچه تمایل دارید از قیمت ورق استیل مطلع شوید کافیست تا با کارشناسان ما در سایت آهن ملت به شماره 02167103 تماس حاصل نمایید.

با انواع ورق استیل ضد اسید آشنا شوید

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، ورق‌های استیل از نظر ویژگی‌ها و نوع ورق، بسیار متنوع هستند. در مقاله‌های قبلی از سایت آهن ملت در مورد مشخصات این محصولات به طور مفصل صحبت کردیم اما در این بخش،  قصد داریم آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید را مورد بررسی قرار دهیم. این محصولات با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و ترکیبات شیمیایی، انواع مختلفی دارند. به طور کلی باید گفت برای تولید مواد استیل ضد اسید، از فولادهای ضد زنگی که متشکل از آلیاژهای مختلف هستند، استفاده می‌شود. به همین این فولادها، در برابر محیط‌های خورنده و اسیدی، مقاومت قابل توجهی از خود به نمایش می‌گذارند. در ادامه شما را با انواع ورق‌های استیل ضد اسید آشنا می‌کنیم.

این گروه از ورق‌ها که به خانواده آستنیتیک استیل تعلق دارند، یکی از انواع ورق‌های پرکاربرد با کاربرد کاملا رایج هستند. این محصولات ساخته‌شده از استیل ضد زنگ هستند و در مقابله با محیط‌های خورنده و اسیدی، مقاومت بالایی از خود به نمایش می‌گذارند. این ورق‌ها در ساختار خود، حاوی چیزی در حدود 8-20 درصد کروم و 8-10.5 درصد نیکل و متشکل از آلیاژ فولادی هستند. چنین ترکیب شیمیایی را باید دلیل مقاومت بالای ورق استیل ضد اسید 304 در برابر خوردگی و اثرات اسیدی دانست. به همین دلیل این محصولات برای محیط‌هایی با شرایط خورندگی و کاربردهای صنعتی، یک گزینه بسیار مناسب به شمار می‌روند. چنانچه قصد خرید انواع ورق را دارید به شما پیشنهاد  می کنیم مقاله راهنمای خرید ورق را مطالعه نمایید.

آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید 316

یکی از انواع ورق‌هایی که در زمینه‌های مختلف، بسیار مورد توجه قرار گرفته و به یک گزینه مهم تبدیل شده، ورق استیل ضد زنگ 316 است. این ورق، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی بسیار مناسبی دارد به همین دلیل، به یک گزینه ایده‌آل برای استفاده در محیط‌های اسیدی و خورنده تبدیل شده است. این ورق به خانواده آستنیتیک استیل تعلق دارد و مقاومت بالای آن در برابر خوردگی را باید مهم‌ترین ویژگی‌ آن دانست. دلیل این مقاومت بالا را باید وجود 2-3 درصد مولیبدن در ساختار آن دانست. علاوه بر این، آنچه سبب افزایش مقاومت ورق استیل 316 در برابر خورندگی و اسیدیته می‌شود، 16-18 درصد کروم و 10-14 درصد نیکل در ترکیب آلیاژی است.

ورق استیل ضد اسید 317

این نوع از ورق‌ها نیز به دلیل دارا بودن 11-15 درصد نیکل، 3-4.5 درصد مولیبدن و حدود 18-20 درصد کروم در ساختار خود، در برابر اسید و محیط‌های خورنده، مقاومت بسیار بالایی از خود به نمایش می‌گذارند. به دلیل ویژگی‌هایی که ورق استیل ضد اسید 317 دارد، در محیط‌هایی که در معرض اسید، فشار و دمای بسیار بالا قرار دارد، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. برخی از صنایعی که در آن نیاز به مقاومت بالا در برابر خورندگی وجود دارد، شامل تولید پلاستیک و مواد شیمیایی، نفت و صنایع شیمیایی هستند که در این محیط‌ها به راحتی می‌توان از این نوع ورق‌ها استفاده نمود.

استیل با اسید چه واکنشی نشان می‌دهد؟

یکی از موادی که به دلیل دارا بودن خصوصیات مختلف، امروزه به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، استیل است. اما یکی از مواردی که باید در هنگام استفاده از این مواد به آن توجه نمود واکنش استیل با اسید است. این واکنش قطعا با توجه به نوع اسید، ویژگی‌های استیل و البته شرایط محیط، متفاوت خواهد بود. استیل با قرارگیری در معرض برخی اسیدها، مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. ورق استیل 304 و 316 به خانواده آستنیتیک استیل تعلق دارند. این ورق‌ها با قرارگیری در معرض اسیدهایی نظیر اسید سولفوریک و هیدروکلریک مقاومت خوبی دارند زیرا در ساختار خود، دارای درصد بالایی از کروم و نیکل هستند.

تا به اینجا در مقاله آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید دریافتیم استیل، به خوبی قادر است در برابر اسید از خود مقاومت نشان دهد اما همان‌طور که گفتیم، واکنش استیل با اسید، بسته به مواردی نظیر دما، نوع و غلظت اسید و شرایط محیطی می‌تواند کاملا متفاوت باشد. برای مثال استیل در تماس با اسید نیتریک و اسید هیدروفلوریک دچار واکنش شده و این اسیدها می‌توانند سبب خوردگی و فرسایش در ورق شوند. ازاین‌رو، برای آنکه بتوان میزان مقاومت استیل در مقابل اسیدها را به خوبی بررسی کرد، لازم است تا شرایط محیطی، ترکیبات شیمیایی استیل و خصوصیات آن را به دقت بررسی نمود. برای مثال، استیل‌های ضد زنگ همچون ۳۰۴ و ۳۱۶، هرچند که به عنوان گزینه‌هایی مقاوم شناخته می‌شوند اما در برخی موارد، ممکن است با توجه به نوع اسید، نیاز به مقاومت بالاتری از ورق در اختیار داشته باشیم.

استیل در برابر اسید چگونه مقاومت می‌کند؟

آنچه تعیین‌کننده مقاومت استیل در برابر اسیدهای مختلف است را باید مواردی همچون نوع و غلظت اسید، نوع استیل، شرایط و دمای محیط دانست. همان‌طور که می‌دانید رفتار استیل‌ها در برابر اسیدهای مختلف، کاملا متفاوت است که دلیل این امر، دارا بودن خصوصیات متفاوت در استیل است.

به عنوان مثال، استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ به دلیل دارا بودن درصد بالای کروم و نیکل در ساختار خود، می‌توانند در مواجهه با اسیدهای معمولی مانند اسید سولفوریک و هیدروکلریک مقاومت خوبی در برابر خوردگی اسیدی از خود به نمایش بگذارند.

همچنین، استیل 430 و استیل‌های فریتیک دارای مقاومت مناسبی در برابر اسیدهای معمولی نظیر اسید استیک هستند. باید در نظر داشت که این استیل در مقایسه با آستنیتیک استیل‌ها، در برابر اسیدهای غلیظ و خورنده، دارای مقاومت به مراتب کمتری است.

استیل‌ها، از هر نوعی که باشند، احتمال دارد تا با قرارگیری در شرایط اسیدی و محیط‌های خورنده، فرسوده و دچار خوردگی شوند. بنابراین پیش از آنکه استیل مناسب را انتخاب کنید باید به مواردی همچون شرایط و دمای محیط، نوع و غلظت اسید و ترکیب شیمیایی استیل توجه کنید. به طور کلی می‌توان گفت برای کاربردهای مختلف که در معرض اسید و محیط خورنده قرار دارند، استیل‌های ضد زنگ نظیر 316 و 304 می‌توانند گزینه‌های بسیار مناسبی باشند.

شم کاربران گرامی می توانید علاوه بر ورق، از طریق سایت آهن ملت اقدام به استعلام قیمت پروفیل و دیگر محصولات آهنی نمایید.

بررسی مقاومت استیل 304 در برابر اسید

یکی از انواع استیل ضد زنگ که از محبوبیت بالایی برخوردار است و به طور گسترده در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، استیل 304 است. این نوع استیل، در برابر اثرات اسیدی و خوردگی، دارای مقاومت بسیار خوبی بوده و به خانواده آستنیتیک استیل تعلق دارد. با این حال، باید در نظر داشت که مقاومت آن در برابر اسید، وابسته به فاکتورهایی همچون نوع و غلظت اسید و شرایط محیطی است.

با قرارگیری در معرض اسیدهای معمولی همچون اسید استیک و اسید سولفوریک با غلظت‌ کمتر، این ورق استیل می‌تواند مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارد. طبیعی است که ورق استیل 304 در برابر اسیدهای خورنده همچون اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک با غلظت بالا، دچار خوردگی می‌گردد. لازم به ذکر است با توجه به فاکتورهایی همچون مدت زمان قرارگیری در معرض اسید، دمای محیط و غلظت اسید، مقاومت این استیل می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

همان‌طور که گفتیم استیل 304 در ساختار خود، حاوی درصد بالایی از نیکل و کروم است. به همین دلیل، به یک گزینه مناسب برای کاربردهایی با محیط خورنده و اسیدی معمولی تبدیل شده‌اند. نکته قابل توجه آن است که این استیل، در برابر اسیدهای معمولی بسیار مقاوم است اما چنانچه نیاز به مقاومت بالاتری در برابر اسیدهای غلیظ و قوی دارید، باید به سراغ استیل‌های خاص از جمله 316 بروید.

بررسی محیط‌های خورنده ورق استیل

از ورق‌های استیل، زمانی استفاده می‌گردد که در محیط، اسیدیته و عوامل خورنده وجود داشته باشد. وجود ترکیبات شیمیایی و فیزیکی خاص در این محیط‌ها و واکنش آن‌ها با استیل، می‌تواند احتمال فرسایش، آسیب و خوردگی در استیل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. محیط‌های خورنده ورق استیل شامل موارد زیر هستند:

محیط‌های اسیدی

اسیدهای قوی نظیر اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک از جمله اسیدهای موجود در این محیط‌ها هستند که در واکنش با استیل، سبب فرسودگی در آن می‌شوند.

محیط‌های قلیایی

دارا بودن pH بالا و خصوصیات بازی، از جمله مشخصات چنین محیط‌هایی هستند که سبب وارد آمدن آسیب به استیل می‌گردند.

 محیط‌های شور

آب اقیانوس و دریاچه‌ها، حاوی میزان قابل توجهی از مواد معدنی و شور است. این مواد می‌توانند در واکنش با استیل و فلزها، سبب ایجاد آسیب و خوردگی در آن‌ها شوند.

محیط‌های شیمیایی خاص

جالب است بدانید برخی مواد شیمیایی خاص نیز در واکنش با استیل، احتمال ایجاد خوردگی و فرسایش در آن‌ها را افزایش می‌دهند.

با در نظر داشتن این موارد در مقاله آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید ، باید در نظر داشت که پیش از انتخاب ورق استیل، باید مواردی همچون شرایط شیمیایی و فیزیکی محیط، دما و نوع محیط، میزان تحمل و مقاومت مورد نیاز را در نظر داشته باشید. انتخاب استیل‌هایی مناسب که از ترکیبات آلیاژی سازگار با محیط برخوردار هستند، مانع از ایجاد فرسایش و خوردگی در آن‌ها شده و به طور چشمگیری عمر مواد را افزایش خواهد داد.

کلام آخر

این مقاله از سایت آهن ملت به عنوان راهنمای انتخاب ورق استیل مناسب محیط‌های اسیدی و خورنده در اختیار شما همراهان گرامی قرار گرفت. در این مقاله، انواع ورق‌های استیل ضد اسید را معرفی کردیم و به معرفی برخی ویژگی‌های آن پرداختیم. در ادامه، در مورد مقاومت این مواد در برابر اسید صحبت کردیم و در نهایت به معرفی محیط‌های خورنده و اسیدی پرداختیم. قطعا مطالعه موارد موجود در مقاله آشنایی با انواع ورق استیل ضد اسید ، به شما همراهان گرامی در انتخاب استیل مناسب و سازگار با محیط‌های خورنده و اسیدی کمک شایانی خواهد کرد. در پایان باید به شما بگوییم یکی از سریع ترین راه های استعلام قیمت انواع ورق از جمله قیمت ورق گالوانیزه مراجعه به صفحات محصولات وبسایت آهن ملت و یا برقراری تماس با بخش فروش از طریق شماره 02167103 می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها