اخبار بازار مسکن

بهترین زمان برای خرید مسکن در ایران

بهترین زمان برای خرید مسکن

آهن ملت : در بهار سال گذشته، بازار معاملات مسکن در شهر تهران همانند بسیاری از صنایع و بازارهای مختلف، شاهد تحولات متنوعی بود. تغییر قیمت در بازار دارایی‌های مختلف نظیر سکه‌های طرح جدید، نرخ ارز در بازار غیر رسمی، خودروها و… از جمله عوامل موثری بودند که این تغییرات متنوع را در بازار مسکن رقم زدند. در این نوشته از آهن ملت به بررسی بهترین زمان برای خرید مسکن در ایران  می پردازیم. بنابراین اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید به شما پیشنهاد میکنیم این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید.

رشد مثبت ماهانه قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران یکی از جنبه‌های بسیار مهم این تغییر و تحولات محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد افزایش قیمت مسکن در سه ماهه اول سال  ۱۴۰۲ نیز حاکی از آن باشد. کاهش قابل توجه حجم معاملات مسکن از دیگر مواردی است که این تحولات در بازار مسکن ایجاد کرده‌اند. بنابراین در این بازه زمانی شاهد کاهش فعالیت‌های معاملاتی در این بازار بودیم.

در نهایت باید گفت با توجه به تغییر و تحولاتی که اخیراً در بازار مسکن تهران رخ داد، شاهد کاهش حجم معاملات و افزایش قیمت‌ها در بهار سال ۱۴۰۲ بودیم.

بهترین زمان برای خرید مسکن و تحولات آن در تابستان ۱۴۰۲

از تیر ماه سال ۱۴۰۲ و تثبیت نسبی بازار ارز، انجام اقدامات موثر به منظور افزایش عرضه مسکن و همچنین تثبیت نسبی قیمت آهن‌آلات، بازار مسکن در شهر تهران نیز تحولات مثبتی را تجربه کرد. با کاهش فشارهای تورمی در بازار مسکن تحولات چشمگیری رخ دادند و به نظر می‌رسید که وضعیت نسبتا آرامی به بازار مسکن بازگشته است. مجموعه اقداماتی که در این زمینه انجام گرفت سبب شد تا رشد ماهانه قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در تابستان سال گذشته کاهش پیدا کند.

کاهش قیمت در سه ماهه تابستان ۱۴۰۲ به ترتیب برابر با 2.2 درصد در ماه تیر، 1.0 درصد در ماه مرداد و 0.6 در ماه شهریور بود. کاهش فشار تورمی و بهبود نسبی وضعیت بازار مسکن در شهر تهران از جمله تحولات ناشی از بهبود وضعیت بودند.

بهترین زمان برای خرید مسکن 001

 مهرماه ۱۴۰۲ و اوضاع بازار مسکن

بر اساس آمارهای موجود در مهرماه سال ۱۴۰۲، پس از رشد منفی قیمت‌ها در سه ماه تابستان ۱۴۰۲، بار دیگر قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران با رشد مثبت اما اندک همراه شد. به بیان ساده‌تر هرچند که این رشد قیمت نسبتا اندک و جزئی بود اما با شروع پاییز ۱۴۰۲ قیمت هر متر مربع واحد مسکونی رشد مثبتی داشت.

حجم معاملات بازار مسکن در ماه مهر در مقایسه با ماه شهریور چیزی در حدود ۲۰ درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده فعالیت بیشتر در بازار مسکن در تهران در پاییز ۱۴۰۲ بود.

با توجه به تحولات رخ داده در مهرماه ۱۴۰۲، به نظر می‌رسید که دیگر خبری از رشد منفی قیمت‌ها نبوده و بازار مسکن تهران در حال تجربه تغییرات مثبتی است که یکی از نشانه‌های آن افزایش حجم معاملات در این بازار است.

بازار مسکن و تاثیر تورم بر آن

بر اساس اعلام فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن، به نظر می‌رسد که در سال آینده یا در پایان امسال شرایط رکودی تورمی در بازار مسکن همچنان وجود داشته باشد و باید منتظر وقوع تورم بالاتر باشیم. بر اساس آنچه این کارشناس بازار مسکن عنوان نموده، در شرایط فعلی که میزان تورم افزایش چندان زیادی ندارد مردم شرایط مناسب‌تری برای خرید و فروش مسکن دارند.

وی تاکید کرد که افراد شانس بیشتری برای خرید خانه در شرایط فعلی بازار مسکن دارند. به توصیه وی افرادی که قصد خرید خانه دارند بهتر است سریعاً اقدامات لازم را انجام دهند تا از افزایش قیمت ناشی از تورم متضرر نشوند. بنابراین به نظر می‌رسد شرایط فعلی، بهترین زمان برای خرید مسکن توسط مردم باشد. از سوی دیگر افزایش قیمت انواع محصولات آهنی از جمله قیمت پروفیل و قیمت ورق می تواند در افزایش قیمت مسکن اثرگذار باشد.

این کارشناس مسکن همچنین در ادامه افزود با شرایط رکود تورمی، بازار شرایط مستحکمی داشته و بی‌ثباتی در آن اندکی کاهش یافته است. در چنین وضعیتی سازندگان نیز فرصت مناسبی دارند که با خیال آسوده اقدام به فروش واحدهای خود نمایند چرا که وضعیت بازار نسبتا ثابت است.

در چنین وضعیتی، در پاسخ به کمبود نقدینگی مردم به منظور خرید مسکن، رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن خوزستان اعلام کرد که در شرایط فعلی بازار که به استحکام و ثبات نسبی رسیده، سازندگان می‌توانند با همکاری بیشتر با مردم از شرایط بهره‌مند شده و با قیمت مناسب‌تری واحدهای خود را به فروش برسانند.

در مجموع نمی‌توان تاثیر تورم و وضعیت اقتصادی بر بازار مسکن را نادیده گرفت. این تاثیرات ممکن است در برخی موارد مثبت باشند و فرصت‌ها و چالش‌های خاصی را در اختیار سازندگان مسکن و خریداران آن قرار دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها