اخبار بازار مسکن

تعیین گسل در شهرهای مختلف ایران

تعیین گسل شهرهای ایران

اگر اخبار حوزه آهن و فولاد را دنبال کرده باشید احتمالاً می‌دانید که بازار، شرایط رکود را تجربه می‌کند. بازار فولاد کشور این روزها با جهش بی‌وقفه نرخ ارز دست و پنجه نرم می‌کند و درگیر تبعات منفی آن شده است. بر هیچکس پوشیده نیست که نوسانات قیمت دلار، به طور مستقیم قیمت آهن‌آلات و قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این وجود، بسیاری از کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند که بازار مسکن آنطور که باید انفجار قیمت‌ها را تجربه نکرده است. لازم به ذکر است قیمت آهن نیز تحت تاثیر چنین نوساناتی دستخوش تغییرات چشمگیری می شود. در این خبر به بررسی تعیین گسل در شهرهای مختلف ایران و تاثیر آن در بازار مسکن می پردازیم.

در کشور ما، بازار مسکن به عنوان بازار سرمایه اطلاق می‌شود. با این حال در حالی که در امروزه تقاضایی در این بازار وجود ندارد، شاهد رشد قیمت مسکن هستیم چرا که نرخ مصالح ساختمانی و آهن‌آلات سبب افزایش قیمت مسکن می‌شود. از سوی دیگر افزایش قیمت آهن آلات از جمله قیمت ورق در تعیین قیمت مسکن می تواند به عنوان یک عامل اثرگذار نقش ایفا کند. در چنین شرایطی که مردم کشور با مشکلات جدی برای تامین نیازهای اولیه خود روبه‌رو هستند، جهش بی‌رویه قیمت مسکن سبب شده تا خرید خانه برای عده کثیری از افراد جامعه به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شود. در این شرایط این احتمال وجود دارد که برخی سازندگان به منظور کاهش هزینه‌های نهایی، از مصالح ساختمانی و آهن‌آلات بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت استفاده کنند. انجام این روند طبیعتاً نتایج فاجعه‌باری را به همراه خواهد داشت که یکی از نمونه‌های بارز آن را باید کشته شدن هزاران انسان بی‌گناه در زلزله ترکیه دانست.

تعیین گسل شهرهای ایران 001

کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند که در چنین شرایط و اوضاع فعلی کشور، پیش‌بینی بازار مسکن شدیداً دشوار شده است. با این وجود و با در نظر گرفتن میزان تورم موجود در کشور به نظر می‌رسد در مدت کوتاهی، بازار مسکن یک پیک تورمی جدید را تجربه خواهد کرد. همانطور که گفتیم با بررسی زلزله‌های رخ‌داده در سوریه و ترکیه و میزان تخریب واحدهای مسکونی در این کشورها، توجه طیف وسیعی از افراد متوجه، ساخت و ساز روی گسل‌ها و استفاده از متریال با کیفیت در ساخت مسکن شد. علی بیت‌اللهی، عضو هیأت علمی و رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد که سازمان مدیریت بحران کشور باید اقدام به تعیین حریم گسل نماید.

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود در طی سال‌های گذشته، حرایم گسل‌های شهرهای کرمان، کرج، زنجان، تهران، تبریز و مشهد مشخص گردید و کلیه ساخت و سازها بر این مبنا انجام می‌گیرد که این امر به نوبه خود در حوزه افزایش امنیت سازه‌ها اقدام بزرگی به شمار می‌رود. وی در ادامه افزود حرایم گسل‌ها در ۹ شهر دیگر نیز قرار است به زودی مشخص شود که شامل شهرهای قائمشهر، ساری، ارومیه، لاهیجان، اردبیل، گرگان، بم، سی‌سخت و شیراز هستند. ایجاد ایمنی دز سازه ها یکی از الزاماتی است که پبمانکارانو مهندسان سازه بایستی آن را مورد نظر قرار دهند. از این رو با افزایش قیمت پروفیل ساختمانی ، انتخاب محصول مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طبق ادعای بیت اللهی، تعیین حرایم گسل در ۲۰ شهر کشور نیز از دیگر اقداماتی است که در برنامه‌های این سازمان قرار دارد. بیت اللهی اعتقاد دارد که تلاش معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی منجر به این اقدامات شده است. این در حالی است که مطابق ماده ۱۶ قانون مدیریت بحران کشور، وظیفه اجرای این دست از برنامه‌ها، تامین و تدارک هزینه و بودجه لازم برای این مطالعات بر عهده سازمان مدیریت بحران کشور قرار دارد.

به شما کاربران گرامی توصیه می کنیم جهت دریاقت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع آهن آلات و ایمنی آنها مقاله راهنمای جامع آهن آلات را مورد مطالعه قرار دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها