وبلاگ

ورق آجدار فابریک با پرسی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت ورق آجدار فابریک با پرسی

ورق ها با عبور از غلتک ها در ضخامت  های نازکی تولید می شوند. پس از اتمام این فرایند به قطعات و ابعاد های مختلف شکل داده شده و روانه بازار می شوند. مشتریان می توانند این ورق ها را در آلیاژهای مختلف از قبیل آهن، برنج، آلومینیوم و مس تهیه نمایند. وابسته به هر صنعتی، ضخامت و ابعاد استانداردی از ورق تولید می شود. به طور کلی می توان گفت دو ورق آجدار و امباس ( Embossed) در گروه پر مصرف ترین و پرکاربردترین ورق قرار می گیرد. ورق های آجدار با طرح های خطوط مورب، الماس، لوزی، دایره تولید و در دسترس مشتریان قرار می گیرد. لازم به ذکر است قیمت ورق آجدار با توجه به مواردی که در ادامه به آن می پردازیم مشخص می شود.

در زندگی روزمره ، با نگاهی به اطراف متوجه استفاده از ورق آجدار در مکانهایی که در آن پا می گذاریم می شویم. ورق های آجدار در بخش صنعت به طور گسترده تری در مقایسه با بخش ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر به دلیل افزایش اصطکاک محیط به عنوان یک محصول مناسب در سطوح شیب دار در نظر گرفته می شود. از آنجایی که هر دو نوع ورق آجدار و امباس در بخش صنعت بسیار پرکاربرد است، در این مقاله می خواهیم به بررسی تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی بپردازیم. بنابراین اگر مایل به خرید این محصول هستید، به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید. شما همچنین می توانید در مقاله” ورق آجدار چیست ” آخرین اطلاعات به روز شده این محصول را مطالعه نمایید.

یکی از اهداف مجموعه توان کاوش شکیبا آشنا نمودن شما با انواع آهن آلات و محصولات فولادی موجود در بازار آهن است. شما همچنین می توانید جهت دریافت آخرین قیمت و موجودی محصول مورد نظر خود با بخش فنی و فروش از طریق شماره 02167103 در تماس باشید.

” ورق آجدار چیست ؟ ” سوال مشترک اغلب کاربران

ورق آجدار از طریق نورد گرم و با استفاده از ورق های فلزی تولید و روانه بازار می شود. سرتاسر این ورق ها دارای الگوی منظم است و با هدف ایجاد اصطکاک بین سطح و عابران و اشیا ایجاد می گردد. مشتریان می توانند این محصول را در انواع شل های لوزی، بادامی، عدسی و دایره ای تهیه نمایند. ورق های آجدار دارای انعطاف پذیری بالا و قابلیت جوشکاری هستند و در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. دارا بودن سطحی براق نیز به عنوان فاکتور مهمی جهت ایجاد فضای دکوراتیو در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است، افزودن آج به ورق های فولادی میزان اصطکاک را در مقایسه با ورق های ساده افزایش می دهد.

 تاریخچه ورق آجدار

با نگاهی به گذشته و تاریخچه تولید این محصول می توان گفت، این محصول برای نخستین بار توسط مهندس معماری ساکن لندن در شرکت داک بر روی ورق های گالوانیزه اجرا شد. دارا بودن ویژگی هایی از قبیل ورن پایین، مقاومت بالا، قابلیت اجرای جوشکاری و … باعث شد این محصول به صورت فراگیر در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. هم اکنون این محصول در ایران در ظرفیتهای 100 الی 150 هزار تنی تولید و در دسترس مشتریان قرار می گیرد.

 چه عواملی در تعیین قیمت ورق آجدار اثرگذار است؟

قیمت این محصول را نمیتوان به طور دقیق بیان نمود. اما می توان گفت قیمت تمام شده این محصول با توجه به فاکتورهایی از قبیل نرخ ارز و تورم، شرایط اقتصادی، قیمت مواد اولیه، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این محصول مشخص می شود. بنابراین بهترین راه جهت استعلام قیمت این محصول، برقراری ارتباط با بخش فروش است.

تعیین قیمت ورق های آجدار

اگر بخواهیم قیمت ورق را تخمین بزنیم باید به فاکتورهای مختلفی از قبیل ابعاد، وزن، اندازه، آلیاژ مورد استفاده و … توجه کنیم. آج ها معمولا به ورق های گالوانیزه، آلومینیومی و آهنی افزوده می شوند و کارایی خاص خود را دارا می باشند. نوع برجستگی نیز در تعیین قیمت این محصول نقش مهمی را دارا می باشد.

تفاوت ورق آجدار با پرسی از دیدگاه های مختلف

بررسی تفاوت ورق آجدار پرسی با فابریک

می توان گفت ورق های آجدار به عنوان یکی محصولات فولادی پر مصرق در بخش های مختلف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.بایستی از دیدگاه های مختلف به بررسی تفاوت ورق آجدار پرسی با فابریک بپردازیم. در ادامه هر یک از این ویژگی ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

فرایند تولید:

می توان گفت یکی از اساسی ترین تفاوت های ورق آجدار پرسی و فابریک در نحوه تولید این محصول است. در روش تولید ورق آجدار فابریک یک لایه از طرح متناوب و منظم به ورق ساده افزوده می شود اما در ورق ورق آجدار پرسی همانگونه که از نام آن مشخص است، آج ها توسط یک دستگاه بر روی سطح فلز حک می شوند. سطح پشتی ورق های آجدار پرسی نیز دارای حفره و برآمدگی هایی است اما در ورق آجدار چنین چیزی موجود  نیست.

شکل ظاهری:

از آنجایی که فرآیند تولید این دو ورق با یکدیگر متفاوت است، ظاهر این محصولات در پایان این فرایند نیز دارای تفاوت بسیاری است. در ورق های آجدار پرسی یک روی ورق دارای آج های برآمده و در سوی دیگر آن دارای فرورفتگی است. اما در ورق های آجدار فابریک یک روی ورق دارای آجهای افزوده شده و سطح دیگر آن صاف است. مشتریان به راحتی می توانند تنها با مشاهده، ورق های آجدار پرسی و فابریک را از یکدیگر تشخیص دهند.

وزن و کیفیت این ورق ها

وزن به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورها در زمان خرید ورق آجدار به شمار می روند. از آنجاییکه آج ورق های فابریک به صورت جداگانه به ورق افزوده میشود، دارای ورن بیشتری در مقایسه با ورق های آجدار پرسی است. کیفیت ورق اجدار فابریک نیز مانند وزن آن از ورق پرسی بیشتر است.

قیمت ورق آجدار فابریک و پرسی

همانطور که پیشتر ذکر گردید، ورق آجدار فابریک در مقایسه با ورق پرسی به دلیل دارا بودن یک لایه آجی شکل بیشتر بوده و به تبع آن قیمت بالاتری دارد.

مقایسه ورق آجدار فابریک و پرسی از نظر کاربرد

از دیگر مواردی که در زمان بررسی تفاوت های ورق آجدار پرسی و فابریک بایستی به آن توجه کرد، کاربرد آنها است. ورق های پرسی به دلیل دارا بودن مقاومت کمتر عمدتا در بخش تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است حتی در زمینه ایجاد دکوراسیون در بخش های کم تراکم و با اصطکاک کمتر به کار می رود. از ورق های آجدار فابریک به دلیل دارا بودن مقاومت بیشتر در ساخت لبه سکوی مترو، ساخت پل های عابر پیاده و سطوح شیب دار در ترمینا و راه آهن و … استفاده می شود. ورق های فابریک آجدار به دلیل ایجاد اصطکاک بین عابران و سطوح میزان سر خوردن را کاهش داده و امنیت افراد را افزایش می دهد.

ورق آجدار فابریک یا پرسی؟ کدامیک گزینه بهتری است؟

با نگاهی به بررسی تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی می توان گفت ورق های آجدار دارای کیفیت بالاتری بوده و در مکان های پرتردد استفاده می شود. اما گاها این ورق ها جنبه ظاهری داشته و تنها آج های آن از اهمیت برخوردار است. در این صورت می توان گفت ورق اجدار پرسی گزینه مناسبی برای مشتریان است. چنانچه این ورق ها در مکان های پر تردد مانند سکوهای شیب دار، پل، لبه سکو و … بایستی نصب شوند، ورق آجدار فابریک گزینه مناسب تری است. به طور کلی، مشتریان با انجام فرایند های نیاز سنجی می توانند بهترین گزینه را برای پروژه های صنعتی و ساختمانی انتخاب نمایند. چنانچه نیاز به دریافت اطلاعات تخصصی در این زمینه داریم به شما پیشنهاد می کنیم با بخش فروش مجموعه توان کاوش شکیبا در تماس باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها