اخبار بازار آهن

تورم و تاثیر آن در بازار آهن

تورم و تاثیر آن در بازار آهن

جهش افسارگسیخته و متوالی نرخ دلار، نگرانی‌های بسیار زیادی را در جامعه به وجود آورده است. یکی از اثرات این جهش‌های پرشتاب، نوسان در قیمت مسکن است. بدون شک، افزایش نرخ مصالح ساختمانی از جمله قیمت آهن‌آلات می‌تواند سبب افزایش قیمت مسکن تورم و تاثیر آن در بازار آهن شود.

در کنار تورم لجام‌گسیخته موجود در کشور، نوسان نرخ دلار سبب شده تا قدر خرید اغلب مردم جامعه به میزان قابل توجهی کاهش یابد، عموم جامعه در رابطه با این وضع نگران باشند و حتی توان آن‌ها برای اجاره خانه نیز با کاهش چشمگیری همراه شود.

فرامرز خسروی، رئیس سابق اتحادیه صنف مشاورین املاک ساوه در این رابطه اعلام کرده در صورت عدم کنترل و مهار تورم در بازار مسکن و نوسان متوالی نرخ ارز، قیمت مسکن در سال آینده با شتاب غیر قابل کنترلی همراه خواهد رسید.

وی در ادامه افزود، با افزایش نرخ دلار از 4 هزار تومان به 18 هزار تومان در سال 97، شاهد تبعات و اثرات گریزناپذیر آن بر نرخ مسکن بودیم به طوریکه قیمت مسکن در هر متر مربع از 10 میلیون تومان به 22 میلیون تومان رسید.

فرامرز خسروی همچنین اضافه کرد که در ابتدای افزایش نرخ دلار، بازار واردات، بازار سکه، طلا و خودرو هستند که درگیر تبعات آن می‌شوند. نوسان متوالی نرخ ارز در نهایت، قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تورم و تاثیر آن در بازار آهن و عواقب آن

رئیس سابق اتحادیه صنف مشاورین املاک ساوه به صراحت اعلام کرد افزایش افسارگسیخته نرخ دلار در طولانی‌مدت، می‌تواند بر روی قیمت مسکن تاثیر مستقیمی داشته باشد چراکه در طولانی‌مدت، شاهد افزایش قیمت ورق و دیگر محصولات فولادی و به طور کلی مصالح ساختمانی هستیم.

وی در انتهای صحبت‌های خود بیان نمود که قیمت دلار در طی 1 سال و نیم گذشته با افزایش بیش از 80 درصدی همراه بوده است ازاین‌رو، افزایش نرخ واحدهای مسکونی که در حال ساخت هستند، امری طبیعی است و ساختمان‌های نوساز، با افزایش نرخ نهایی چشمگیری در اختیار خریداران قرار خواهند گرفت.

بنابر اظهارات محمود اولاد، کارشناس اقتصادی در زمینه اوضاع بازار مسکن، باید گفت به دلیل آنکه در سال‌های اخیر، قدرت خرید مردم کاهش یافته، بالطبع تقاضا برای خرید مسکن نیز با افت چشمگیری روبه‌رو شده است. در مقابل، با افزایش قابل توجه تقاضای سرمایه‌ای، شاهد افزایش قیمت در بازار مسکن هستیم. ار سوی دیگر افزایش قیمت پروفیل در تورم و تاثیر آن در بازار آهن نقش بسیار مهمی داشته است.

محمود اولاد، در ادامه اظهارات خود افزود: عرضه مسکن در طی سال‌های اخیر، به میزان چشمگیری کاهش یافته است که به وفور شاهد افزایش تقاضا در این بازار هستیم. به گفته وی، با لغو تحریم‌ها و بهبود نسبی اوضاع در کشور، نباید منتظر معجزه در بازار مسکن باشیم چرا که برای به تعادل رسیدن در بازار مسکن، نیاز به زمان زیادی خواهیم داشت. البته باید توجه داشت که کنترل و مهار تورم و نرخ دلار، از مواردی هستند که برای تعدیل بازار مسکن به آن نیاز داریم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها