وبلاگ

داربست اجاره کنیم یا بخریم ؟ کدام به صرفه تر است؟

لوله داربستی اجاره کنیم یا بخریم ؟

پیش از شروع پروژه‌های ساختمانی موارد بسیار مهمی وجود دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند سبب افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های مدیریت پروژه شود. یکی از این موارد مهم تهیه داربست است. همانطور که می‌دانید داربست‌ها، ابزارهایی مهم به منظور پشتیبانی راحت‌تر از بخش‌های مختلف پروژه و سهولت دسترسی به نقاط دشوار هستند. بنابراین اهمیت دارد تا در هنگام خرید و یا اجاره‌ این تجهیزات به برخی نکات مهم توجه کنید. یکی از چالش‌های بسیار مهمی که افراد در هنگام شروع پروژه با آن درگیر هستند این مسئله است که آیا بهتر داربست را خریداری و یا آن را اجاره کنند. در ادامه این مقاله همراه سایت آهن ملت باشید چرا که قصد داریم پاسخ سوال داربست اجاره کنیم یا بخریم از جنبه‌های مختلف بررسی کرده و مزایا و معایب آن‌ها را عنوان کنیم. طبیعی است که هر یک از این دو رویکرد می‌توانند تاثیر بسیاری بر روی مدیریت هزینه، زمانبندی پروژه و استفاده بهینه از تجهیزات داشته باشند. به نظر شما استفاده از داربست اجاره‌ای بهتر است و آیا بهتر است داربست را خریداری کنیم؟

 خرید داربست چه مزایا و معایبی دارد؟

برای آنکه بتوانید در مورد خرید داربست برای پروژه‌های ساختمانی به راحتی تصمیم‌گیری کنید در ادامه این بخش قصد داریم مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

مزایای خرید داربست

برخی از مهم‌ترین مزایای خرید داربست عبارتند از:

 1. استفاده مستمر و طولانی‌‌مدت

در صورتی که در طی سال مشغول فعالیت بر روی چندین پروژه ساختمانی هستید توصیه ما، خرید داربست و متعلقات آن است چرا که این کار سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. خرید داربست به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به صورت مستمر و طولانی‌مدت از داربست استفاده کنند و نیازی نباشد تا برای هر بار اجاره داربست هزینه اضافی بپردازند.

 1. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

خرید داربست از نظر اقتصادی امری مقرون‌به‌صرفه است. از آنجایی که هزینه‌های مربوط به اجاره داربست در هر سال افزایش می‌یابد بنابراین با خرید داربست می‌توانید هزینه‌های اجاره را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و نیازی نباشد تا از نظر زمانی نیز به طور مداوم در جستجوی مکان مناسب برای اجاره داربست باشید.

 1. مالکیت کامل

با خرید داربست شما به عنوان مالک آن شناخته می‌شوید بنابراین بر روی کلیه حقوق آن اختیار کامل دارید. این بدان معناست که شما می‌توانید در مورد مسائلی همچون نصب داربست، تعمیر و نگهداری آن تصمیم‌گیری‌های لازم و ضروری را به صورت مستقل انجام دهید.

داربست اجاره کنیم یا بخریم 001

معایب خرید داربست

برخی از مهم‌ترین معایب خرید داربست عبارتند از:

 1. هزینه‌های جانبی

شما به عنوان مالک داربست ناچار هستید هزینه‌های جانبی نظیر هزینه حمل و نقل داربست و هزینه نصب و راه‌اندازی آن را بپردازید. در نظر داشته باشید که این هزینه‌های جانبی می‌توانند بر روی مدیریت مالی پروژه تاثیر داشته باشند.

 1. داشتن تخصص فنی به منظور نگهداری

در صورتی که قصد خریداری داربست را دارید باید در نظر داشته باشید که نگهداری، تعمیر و رفع اشکالات مربوط به آن نیازمند داشتن توانایی فنی و دانش لازم است.

 1. برنامه‌ریزی برای نگهداری و تعمیرات

یکی از موارد بسیار مهم در مورد داربست‌ها نگهداری و انجام تعمیرات مربوط به آن است. در صورتی که مالک داربست هستید باید زمان و انرژی لازم را به منظور انجام این امور صرف کنید.

با در نظر داشتن این مزایا و این معایب اکنون می‌توانید با توجه به بودجه مالی، فعالیت پروژه‌های ساختمانی و در نهایت دانش و توان فنی خود اقدام به خرید داربست یا اجاره آن نمایید. لازم به ذکر است قیمت لوله داربستی نیز می تواند در نوع تهیه آن بسیار دخیل باشد. برای مثال ، اگر قیمت ها فزاینده و بالا باشند، بسیاری از مشتریان ترجیح مدهند اقدام به اجاره لوله داربستی نمایند.

 اجاره داربست چه مزایا و معایبی دارد؟

همانند خرید داربست، اجاره داربست نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه این بخش قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم.

مزایای اجاره داربست

برخی از مهم‌ترین مزایای اجاره داربست عبارتند از:

 1. سهولت حمل و نصب

مسئولیت حمل داربست به محل و نصب آن بر عهده شرکت اجاره‌دهنده داربست است. در این حالت دیگر نیازی نیست تا زمان و انرژی زیادی به منظور حمل و نصب داربست صرف کنید چراکه شرکت اجاره‌دهنده موظف است تا کلیه خدمات لازم را انجام دهد.

 1. تناسب با میزان پیچیدگی پروژه

اجاره داربست در برخی پروژه‌ها که ساختار پیچیده‌ای دارند و نیاز است از داربست‌های سفارشی در آن استفاده شود، گزینه‌ای بسیار مناسب به شمار می‌رود. شما می‌توانید با مراجعه به شرکت‌های اجاره‌دهنده داربست، داربستی را اجاره کنید که کاملا متناسب با مشخصات و نیاز پروژه شما باشد.

 1. صرفه‌جویی در هزینه

از لحاظ مالی اجاره داربست از هر نظر مقرون‌به‌صرفه‌تر از خرید داربست است چراکه در این حالت شرکت اجاره‌دهنده مسئول پرداخت هزینه‌های حمل، نصب، نگهداری و تعمیرات داربست است.

معایب اجاره داربست

برخی از مهم‌ترین معایب اجاره داربست عبارتند از:

 1. محدودیت زمانی

یکی از مواردی که باید در هنگام اجاره داربست به آن توجه کنید محدود بودن مدت زمان اجاره آن است. در برخی موارد مدت زمان اجرای پروژه کوتاه‌تر از مدت زمان اجاره داربست بوده است در این حالت شما به عنوان مشتری ناچار هستید هزینه‌های باقی‌مانده از زمان اجاره داربست را به طور کامل بپردازید.

 1. هزینه‌های اضافی

هنگامی که مدت زمان اجاره پروژه بیشتر از زمان اجاره داربست باشد، در این حالت مشتری موظف است تا در صورت تمدید نکردن زمان اجاره، هزینه اضافی را به عنوان جریمه بپردازد. به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات لازم است برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق زمانی داشته باشید.

قبل از خرید داربست به چه نکات مهمی توجه کنیم؟

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در مدیریت پروژه‌های ساختمانی به آن توجه کنید خرید داربست و نکات مهم در هنگام خرید این تجهیزات است. در ادامه این بخش برخی از نکات بسیار کلیدی که باید در هنگام خرید داربست به آن توجه کنید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 1. استانداردهای متریال داربست

اهمیت دارد تا داربست خریداری شده با استفاده از متریال استاندارد و با کیفیت تولید شده باشد.

 1. کیفیت و مرغوبیت

همواره داربست را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر که از کیفیت متریال آن اطمینان دارید خریداری کنید به این ترتیب از خرید داربست تقلبی و بی‌کیفیت جلوگیری خواهید کرد.

 1. قیمت و بودجه

به منظور خرید داربست مرغوب و استاندارد همواره بودجه و مبلغ مناسبی را اختصاص دهید. توجه داشته باشید که این امر به طور مستقیم می‌تواند روی کیفیت داربست تاثیر داشته باشد.

 1. ارزیابی دسترسی و محل نصب داربست

پیش از انتخاب و خرید داربست نیاز است تا محل نصب آن را به دقت بررسی نموده و سهولت نصب آن را از نظر دسترسی به مناطق دشوار و پیچیده در نظر داشته باشید.

 1. قابلیت ردیابی

به منظور آنکه بتوانید به صورت بهینه از داربست استفاده کنید و کنترل بیشتری بر روی آن داشته باشید اطمینان حاصل کنید که بر روی داربست قابلیت ردیابی وجود داشته باشد.

 1. خرید از فروشنده و فروشگاه معتبر

انتخاب یک فروشگاه و فروشنده معتبر و با تجربه که در زمینه داربست فعالیت می‌کند سبب می‌شود تا محصولاتی بهتر و بسیار مناسبی را خریداری کنید.

 1. پشتیبان فنی

از آنجایی که بروز هرگونه مشکل در داربست نیازمند پشتیبانی و رسیدگی است بنابراین اطمینان حاصل کنید که داربست خریداری‌شده از پشتیبان فنی متخصص و مجرب برخوردار باشد.

 1. گواهینامه تست و استاندارد

به عنوان معیاری برای ارزیابی کیفیت داربست، باید در نظر داشته باشید که شرکت تولیدکننده، داربست را با گواهینامه تست در اختیار شما قرار دهد.

 1. بررسی نهایی

پس از خریداری داربست لازم است تا به منظور اطمینان از صحت نصب و عملکرد بهینه داربست، آن را به طور دقیق بررسی نمایید.

قبل از اجاره داربست به چه نکات مهمی توجه کنیم؟

اجاره داربست همانند خرید آن نیاز به رعایت نکاتی دارد که در ادامه این بخش قصد داریم به بررسی برخی از آن‌ها بپردازیم.

 نیازها و ابعاد پروژه را تعیین کنید

پیش از اجاره داربست لازم است تا مواردی نظیر پروژه، ابعاد و نیاز آن را تعیین کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید داربستی متناسب با مشخصات پروژه خود اجاره کنید.

استانداردها و مقررات را بررسی کنید

پیش از هر اقدامی بررسی کنید که داربست اجاره‌شده از هر نظر مطابق با مقررات ایمنی و ساختمانی و استانداردهای لازم باشد.

مدت زمان اجاره را بررسی کنید

با در نظر داشتن زمان و مدت اجرای پروژه، زمان اجاره داربست را تعیین نمایید. توجه داشته باشید که مدت زمان مورد نظر شما باید با پیش‌بینی‌های انجام گرفته مطابقت داشته باشد.

درباره شرکت اجاره‌دهنده تحقیق کنید

پیش از آنکه اقدام به اجاره داربست کنید باید تجربه، سابقه کاری و نظرات مشتریانی که با شرکت اجاره‌دهنده داربست، همکاری داشتند را به دقت بررسی نمایید.

 هزینه‌ها را ارزیابی نمایید

در هنگام اجاره داربست باید تمامی هزینه‌ها را در نظر داشته باشید. این هزینه‌ها شامل هزینه حمل و نقل تا هزینه نصب داربست در محل بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

تعهدات پس از اجاره را مطالعه کنید

در هنگام اجاره داربست لازم است تا شرایط و تعهدات پس از اجاره را به خوبی مطالعه نمایید و اطمینان حاصل کنید که پس از اجاره از پشتیبانی فنی و خدمات پس از اجاره برخوردار خواهید بود.

با تیم فنی ارتباط برقرار کنید

پیش از آنکه اقدام به اجاره داربست کنید ابتدا با تیم فنی شرکت اجاره‌دهنده تماس برقرار نمایید. به این ترتیب می‌توانید برای مشکلات فنی راهنمایی دریافت کنید و از آنها بخواهید توضیحات مفید و ضروری را در اختیار شما قراردهند.

کدام بهتر است خرید داربست یا اجاره داربست؟

با در نظر داشتن مواردی که تا به این بخش عنوان شد باید گفت تصمیم‌گیری در مورد خرید یا اجاره داربست بستگی به مواردی همچون موقعیت مالی و شرایط خاص پروژه دارد. برای مثال اگر مشغول فعالیت بر روی پروژه‌های بزرگ با مدت طولانی هستید و بودجه لازم به منظور خرید داربست و نگهداری از آن را در اختیار دارید، بنابراین خرید داربست ممکن است برای شما کاملا به صرفه باشد. در مقابل اگر مدت زمان اجرای پروژه کوتاه باشد و یا قصد داشته باشید هزینه‌های اولیه پروژه را کاهش دهید و یا اینکه پروژه با انعطاف‌پذیری بیشتری همراه باشد، در نتیجه گزینه موثرتر برای شما، اجاره داربست است. این کار به شما امکان می‌دهد تا بدون نگرانی از افزایش هزینه‌ها، از داربست تا پایان پروژه استفاده کنید.

شما کاربران گرامی می توانید لاوه بر قیمت لوله داربستی ، قیمت محصولات مختلف آهنی از جمله قیمت ورق گالوانیزه را در صفحه محصولات مشاهده نمایید و یا از طریق شماره 02167103 با بخش فروش آهن ملت در تماس باشید.

کلام آخر در سوال ” داربست اجاره کنیم یا بخریم “

​​​​​​​داربست را بخریم یا اجاره کنیم؟ این یکی از سوالاتی است که همواره بسیاری از افرادی که در پروژه‌های ساختمانی قصد شروع فعالیت را دارند با آن روبرو می‌شوند. به همین دلیل این مقاله از سایت آهن ملت را به بررسی مزایا و معایب خرید داربست و یا اجاره داربست اختصاص دادیم. همانطور که مطالعه کردید هر یک از این رویکردها می‌توانند برای پروژه‌های مختلفی مناسب باشد. بنابراین اهمیت دارد تا پیش از تصمیم‌گیری در مورد خرید یا اجاره داربست، نیاز پروژه و بودجه‌ای که در اختیار دارید را در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی نکات مهمی پرداختیم که باید پیش از خرید یا اجاره داربست به آن توجه کنید. امیدواریم که مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها