وبلاگ

رابیتس چیست و چه کاربردی در سازه دارد؟ (بررسی کلیه ویژگی ها و مشخصات)

انواع رابیتس

منظور از رابیتس، ورق‌های فولادی مشبکی هستند که در تولید آن‌ها از انواع مختلف ورق‌های گالوانیزه گرم استفاده می‌گردد. به کمک مفتول‌های گالوانیزه می‌توان عملیات رابیتس‌بندی را به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل نمود. برای تولید رابیتس، عملیات کشش عرضی و سپس پرس ورق‌های فولادی انجام می‌گیرد. در نهایت محصول، وارد مرحله برش خواهد شد. عموماً از رابیتس برای کارهای ترمیمی، طراحی دکوراسیون، بازسازی و ترمیم نمودن ترک‌های ساختمانی، پوشش بتن سیمانی و تیرآهن و همچنین آرماتور، اجرای گچ‌کاری و گچ‌بری و همچنین اجرای سقف‌های کاذب استفاده می‌گردد. در کنار این موارد می‌توان از رابیتس به منظور اتصال سطوح دیوارها به صورت کامل و فراهم آوردن زمینه مطلوبی جهت اتصال تاسیسات مکانیکی و برقی استفاده کرد. همچنین می‌توان عملیات مختلفی از جمله فعالیت‌های گچی، سیمانی و رنگ‌کاری را انجام داد. وجود رابیتس سبب می‌شود تا دیوارها به یکدیگر متصل شده و دیگر خبری از جدا شدن و یا ترک‌خوردگی در سطوح آن‌ها نباشد. در این مقاله از آهن ملت به موضوع ” رابیتس چیست ” می پردازیم و شما را با کاربرد و ویژگی های آن آشنا می نماییم.

تولید رابیت در ابعاد ۲۴۰ در ۶۰ سانتی‌متر انجام می‌گیرد و این محصولات می‌توانند مساحتی در حدود ۱.۴۴ متر را به خوبی تحت پوشش قرار دهند. نکته قابل توجه آن است که اگر ضریب خطا را در این میزان لحاظ کنیم، محدوده پوشش معمولا ۱.۴ متر در نظر گرفته می‌شود. شما به راحتی می‌توانید با تقسیم نمودن متراژ بر این عدد به تعداد رابیتسی که برای پروژه خود نیاز دارید دست پیدا کنید. چنانچه قصد خرید رابیتس را دارید می‌توانید به منظور استعلام قیمت روز با کارشناسان ما در آهن ملت تماس حاصل کنید.

انواع رابیتس چیست؟

راویزهای ساختمانی دارای انواع مختلفی بوده که با توجه به مشخصات منحصربه‌فرد خود در کاربردهای مشخصی قابل استفاده هستند. به طور کلی انواع رابیتس‌های ساختمانی را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

دسته‌بندی بر حسب ستون

همانطور که گفتیم رابیتس متشکل از تعداد مشخصی ردیف است بنابراین بر این اساس می‌توان آنها را نامگذاری نمود.

انواع رابیتس موجود در بازار آهن

دسته‌بندی بر حسب وزن

وزن این محصول با در نظر گرفتن ضخامت ورقی که برای تولید آن استفاده شده، مشخص می‌شود.

وزن رابیتس ۹ ستونه در وزن‌های سبک، نیمه‌سنگین و سنگین به ترتیب معادل ۶۶۰، ۷۹۰ و ۸۷۰ گرم است. علاوه بر رابیتس ۹ ستونه، رابیتس‌های ۱۱ و ۱۳ ستونه نیز وجود دارند که آن‌ها نیز به شکل سبک، نیمه‌سنگین و سنگین دسته‌بندی می‌شوند. طبیعی است که هر یک از این محصولات دارای وزن خاصی هستند. نکته قابل توجه آن است که رابیتس در کشور ایران تا ۱۳ ستون قابل خریداری و مصرف است اما کشورهای توسعه‌یافته از رابیتس ۱۷ ستونه نیز استفاده می‌کنند.

در مقاله بیس پلیت چیست تمامی اطلاعات لازم در این مورد را گنجانده ایم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

منظور از  رابیتس‌بندی در ساختمان چیست؟

چنانچه از این شبکه‌های فلزی یا همان رابیتس‌ها به منظور ساخت سازه‌ها استفاده کنید، به این عملیات رابیتس‌بندی گفته می‌شود. شما می‌توانید با اهداف متفاوت فنی و ظاهری رابیتس‌کاری سقف را به صورت ساده و به شکل زیر انجام دهید:

 • ایجاد نمودن طرح‌های زیبا در سقف‌
 • نورپردازی‌ سقف به صورت پنهان
 • اندودکاری کانال‌ها
 • تولید انواع تندیس‌
 • اجرای سقف کاذب
 • پلاسترکاری‌ گچی و سیمانی
 • جلوگیری از ایجاد ترک سطحی در دیوار و ستون‌

تعریف رابیتس‌بندی نما

همانطور که احتمالاً متوجه شدید در حال حاضر زیبایی ظاهری نمای ساختمان در کنار کیفیت و استحکام مصالحی که برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، به یک اندازه حائز اهمیت است. منظور از راویزبندی در نمای ساختمان، انجام عملیاتی است که در طی آن مقاومت و استحکام نما به میزان قابل توجهی افزایش یافته و مانع از ایجاد ترک یا شکستگی در آن می‌شود. با استفاده از رابیتس‌بندی در نمای ساختمان، هزینه‌های اضافی که برای تعمیرات آن می‌پردازید نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این به منظور اجرای نقش برجسته در نما، ترمیم ترک‌خوردگی و شکستگی‌ها و همچنین زیرسازی برای اجرای کامپوزیت نیز می‌توان از مزایای رابیتس‌بندی نما برخوردار شد. در کل باید گفت رابیتس‌بندی نما بستری مطلوب و زیرسازی مناسبی را ایجاد می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا هرگونه مصالح را به سادگی به نمای ساختمان بچسبانید.

به شما کاربران گرامی توصیه می کنیم جهت استعلام قیمت انواع محصولات آهنی از جمله قیمت ورق و … با بخش فروش از طریق شماره 02167103 تماس حاصل نموده و یا به جداول قیمتی مندرج در وبسایت آهن ملت مراجعه نمایید.

رابیتس در ساختمان چه کاربردی دارد؟

اگر به حوزه ساختمان‌سازی و ساخت و ساز توجه کنید متوجه می‌شوید که امروزه از رابیتس یا راویز به طور گسترده استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که بدون استفاده از این محصول نمی‌توان ساخت هیچگونه سازه‌ای را متصور شد. هرچند که امروزه کناف به عنوان جایگزینی برای راویز معرفی شده است اما همچنان این محصولات از محبوبیت بسیار زیادی در ساختمان‌سازی برخوردار هستند. برخی از مهمترین کاربردهای راویز در ساختمان‌سازی عبارتند از:

 • بتن‌ریزی
 • ایجاد پوشش کانال‌ برای سیستم سرمایشی
 • دکوراسیون
 • اجرای سقف کاذب
 • ایجاد پوشش برای تیرآهن‌ و آرماتور
 • اجرای نوارهای مخفی نور در سقف

رابیتس سقف چیست ؟

همانطور که در بخش‌های مختلف مقاله ” رابیتس چیست ” به آن اشاره کردیم، اجرای سقف کاذب، یکی از کاربردهای رابیتس در حوزه ساختمان‌سازی به شمار می‌رود راویزبندی سقف ساده نیز مزایای بی‌شماری دارد که اگر بخواهیم به طور خلاصه به آنها اشاره کنیم می‌توانیم مواردی همچون سهولت دسترسی به مصالح، بالا بودن سرعت اجرا و همچنین امکان ایجاد طرح‌های متنوع را نام ببریم. راویزبندی سقف متشکل از سه مرحله اصلی شامل نصب میلگردهای راویز، نصب رابیتس و در نهایت گچ‌کاری است. پس از آنکه میلگردهای رابیتس نصب شدند لازم است تا توری رابیتس بر روی آنها قرار گرفته و در نهایت جوش داده شود. در آخر نیز به منظور حصول اطمینان از ایجاد یک سطح یکنواخت لازم است تا عملیات گچ‌کاری برروی آن انجام گیرد.

رابیتس‌بندی دور ستون

همانطور که می‌دانید مصالح فلزی و آجر از نظر جنس دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند که این تفاوت می‌تواند در هنگام انبساط و انقباض، منجر به ایجاد ترک و شکستگی بر روی سطوح ‌شود. رابیتس‌بندی دور ستون مانع از شکستن ستون و ایجاد ترک‌خوردگی در آن‌ها می‌شود. این عملیات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اجرای آن نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. بنابراین رابیتس‌بندی دور ستون باید توسط افراد متخصص و خبره در این حوزه انجام گیرد.

قیمت رابیتس

از آنجایی که از ورق‌های فولادی به منظور تولید رابیتس استفاده می‌شود بنابراین قیمت آن وابستگی بسیار زیادی به قیمت ورق فولادی دارد. قیمت ورق فولادی نیز به طور ثابت قابل اعلام نیست و به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها نوسان نرخ ارز است. تمامی این فاکتورها می‌توانند به صورت مستقیم، قیمت ورق فولادی و در نهایت نرخ نهایی رابیتس را تحت تاثیر قرار دهند. نکته قابل توجه آن است که قیمت رابیتس به فاکتورهایی مهمی از جمله وزن نیز بستگی دارد و تعداد ستون‌ها نقشی در تعیین قیمت محصول ندارند. به عنوان مثال تصور کنید رابیتس ۹ ستونه و ۱۱ ستونه را در اختیار دارید. وزن رابیتس ۹ ستون در حالت فوق سنگین از رابیتس ۱۱ ستون در حالت سبک بیشتر است بنابراین آنچه در تعیین قیمت رابیتس نقش بسیار مهمی دارد، ضخامت ورق‌ است.

در تمامی مقاله های آهن ملت سعی در ارائه به روز ترین مطالب در حوزه صنعت فولاد و آهن داریم. شما کاربران گرامی می توانید جهت دریافت جدیدترین اخبار بازار آهن و مسکن و فولاد به دیگر صفحات سایت مراجعه نمایید.

کلام آخر

​​​​​​​در این مقاله از سایت آهن ملت در مورد اینکه رابیتس چیست و  به چه منظوری از آن استفاده می‌شود صحبت کردیم. پس از آن به بررسی کاربرد رابیتس در ساختمان‌سازی نظیر نما، سقف و ستون پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید با در نظر گرفتن مزایای بی‌‌شماری که رابیتس دارد، اهمیت بسیار زیادی در صنعت ساختمانی دارد و تقریبا بدون آن نمی‌توان هیچ سازه‌ای را اجرا نمود. چنانچه قصد خرید رابیتس را دارید و یا تمایل دارید از قیمت روزانه رابیتس مطلع شوید می‌توانید به منظور دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از جمله استعلام قیمت پروفیل و دیگر محصولات آهنی با کارشناسان ما در سایت آهن ملت تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما در این مجموعه کلیه راهنمایی‌های لازم از مرحله ثبت سفارش تا دریافت محصول را در اختیار شما قرار خواهند داد. امیدواریم که مطالب موجود در این مقاله برای شما همراهان گرامی مفید واقع شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها