وبلاگ

سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور

سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور

همانطور که احتمالا میدانید ریل آسانسور یا به زبان انگلیسی Elevator Guide Rail، مهمترین بخش یک آسانسور است. به بیان ساده باید گفت ریل به منزله خشت اول در آسانسور محسوب می‌شود چنانچه از ریل بی‌کیفیت در آسانسور استفاده شود شاهد بروز مشکلات فراوانی در ساختار آسانسور خواهیم بود این قطعه در حقیقت برای کابین آسانسور در نقش یک راهنما عمل می‌کند وظیفه هدایت آن را بر عهده دارد ریل آسانسور با سطح مقطعT شکل از جنس فولاد ساخته شده است. در این مقاله از آهن ملت به بررسی سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور  می پردازیم. بنابراین اگر علاقه مند به استانداردهای ریل آسانسور هستید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

سیستم حرکتی آسانسور در بسیاری از موارد به صورت عمودی طراحی می‌شود بنابراین به منظور جلوگیری از تکانه‌های ناگهانی یا حرکت افقی کابین، نیاز است تا از این ریل‌ها در چاه آسانسور استفاده شود. به دلیل اهمیت بالایی که وجود این قطعه در سیستم آسانسور دارد ضروری است تا نصب آن به صورت کاملا اصولی انجام شود و قطعه از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد. به این ترتیب کارایی، طول عمر و در نهایت ایمنی سیستم آسانسور نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در این مقاله از سایت آهن ملت قصد داریم شما همراهان گرامی را با استانداردهای مختلف ریل آشنا کنیم. همچنین در ادامه نکات مهمی در رابطه با کاربرد، نحوه خرید ریل آسانسور و مشخصات فنی این قطعه را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

سایزهای استاندارد برای ریل آسانسور

یکی از موارد بسیار مهمی که بر روی افزایش عملکرد و ایمنی سیستم آسانسور تاثیر دارد، استاندارد بودن سایز ریل آسانسور است. این امر سبب می‌شود تا این قطعه بتواند به شکل کاملا صحیح و اصولی با سایر اجزای سیستم آسانسور سازگار شود. به عنوان مثال اهمیت دارد تا طول ریل آسانسور با ارتفاع ساختمان و تعداد طبقات آن سازگار باشد. همچنین ابعاد باید به گونه‌ای انتخاب شوند تا با فضای نصب آسانسور و ارتفاع کابین نیز مطابقت داشته باشد.

برای مثال ریل آسانسور سرد  T5-T9با ضخامت ۵ میلی‌متر و با استفاده از روش کشش سرد تولید شده و با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، برای ساختمانی با ارتفاع 10 طبقه کاملا مناسب است و می‌تواند ظرفیت وزن ۶ تا 8 نفر را به خوبی تحمل کند.

در ادامه برخی از سایزهای استاندارد و رایج ریل‌های آسانسور را مشاهده می‌کنید:

 • T5
 • T9
 • T12
 • T16 و…

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید آن است که تفاوت در سایز ریل سبب تفاوت در قیمت آن نیز می‌شود. شما همراهان گرامی می‌توانید به منظور استعلام قیمت انواع ریل آسانسور با کارشناسان ما در سایت آهن ملت تماس حاصل نموده و پس از مطرح نمودن اطلاعات مورد نیاز، کارشناسان ما ریلی مناسب که از هر نظر با بودجه و نیاز شما سازگار باشد را به شما معرفی خواهند کرد.

سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور 001

مشخصات فنی انواع ریل آسانسور

قبل از آشنایی با مشخصات فنی انواع ریل آسانسور بهتر است تا برخی اطلاعات مهم در رابطه با تولید ریل آسانسور را در اختیار شما قرار دهیم. با استفاده از 3 روش زیر تولید ریل آسانسور انجام می‌گیرد:

 • کشش سرد: دارای پسوند A است. از نشانه‌های آن می‌توان به وجود ناهمواری و برجستگی بر روی آن اشاره کرد. این روش عموماً برای آسانسور با سرعت پایین کاربرد دارد.
 • کشش گرم (ماشین کاری): این شیوه تولید با پسوند B شناخته می‌شود، سطحی بدون برجستگی دارد و برای آسانسور با سرعت متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ماشین‌کاری با سرعت بالا: روش ماشین‌کاری با سرعت بالا با پسوند BE شناخته می‌شود. از نشانه‌های آن می‌توان به دارا بودن سطح صیقلی اشاره کرد و رایج‌ترین کاربرد آن برای آسانسور با سرعت بالای ۵.۲ متر بر ثانیه است.

در جدولی که به منظور آشنایی با مشخصات فنی انواع ریل‌های آسانسور طراحی شده متوجه می‌شویم که نام بازاری و نام صنعتی که برای این ریل‌ها عنوان می‌شود با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال T16 در انواع سبک و سنگین به بازار عرضه شده است. نکته قابل توجه آن است که بر روی هر دوی این محصولات علامت B قابل مشاهده است که به معنای روش تولید نبرد گرم در آن‌ها است. این محصول در بازار با عنوان ریل آسانسور T16-90 یا ریل آسانسور T16-89 نیز نامیده می‌شوند. همچنین ریل آسانسور T9 نیز با نام T70 شناخته می‌شود که با مراجعه به جدول متوجه تفاوت در نام صنعتی و بازاری آن‌ها می‌شویم.

آشنایی با کاربرد سایزهای مختلف ریل آسانسور

بر اساس سایز ریل آسانسور و استاندارد نصب آن کاربرد هر یک از این ریل‌ها با یکدیگر متفاوت بوده به نیازهای پروژه قابلیت نصب در شرایط خاص را دارند بنابراین اهمیت دارد تا با توجه به نیاز پروژه آسانسور مناسبی را انتخاب کنید به عنوان مثال ارتفاع چاه کمتر از ۲۰ متر باشد، باید به باید به عنوان ریل وزنه به سراغ ریل آسانسور تی ۴۵ بروید بدیهی است که انتخاب اندازه صحیح ریل می‌تواند ایمنی و کارایی سیستم آسانسور را به میزان قابل توجهی تضمین کند در ادامه نگاهی به کاربرد سایزهای مختلف ریل آسانسور می‌اندازیم.

 • ریل آسانسور T5: پشتیبانی از ظرفیت 4 نفر، سرعت 1 متر بر ثانیه، ارتفاع 15 متر
 • ریل آسانسور T9: پشتیبانی از ظرفیت 7 نفر، سرعت 1.2 متر بر ثانیه، ارتفاع 30 متر
 • ریل آسانسور T16: پشتیبانی از ظرفیت 12 نفر، سرعت 1.6 متر بر ثانیه، ارتفاع 30-50 متر
 • ریل آسانسور T12: پشتیبانی از ظرفیت بیشتر از 12 نفر، سرعت بیشتر از 1.6 متر بر ثانیه، ارتفاع بیشتر از متر

خرید ریل استاندارد آسانسور

به منظور خرید ریل آسانسور استاندارد نیاز است تا علاوه بر در نظر داشتن جنس ریل، به دقت به نیاز پروژه نیز توجه کنید. به عنوان مثال هرچند که ریل آسانسور    T16-89 از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است اما چنانچه ارتفاع چاه آسانسور بیش از ۵۰ متر باشد، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای پروژه به شمار رود. بنابراین چنانچه قصد دارید ریل آسانسوری کاملا متناسب با نیاز پروژه را خریداری کنید بهتر است موارد زیر را به دقت در نظر داشته باشید:

 1. در ابتدا اطمینان حاصل کنید که در تولید ریل آسانسور، از فولاد مرغوب استفاده شده باشد.
 2. همواره ارتفاع چاه آسانسور را در نظر داشته باشید.
 3. توجه کنید که کاربری آسانسور می‌تواند در موقعیت‌های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توجه به کاربری نیز اهمیت دارد.
 4. سرعت و ظرفیت کابین آسانسور نیز از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید.

چنانچه در رابطه باخرید ریل آسانسور نیاز به اطلاعات بیشتری دارید تا بر این اساس قادر به انتخاب بهترین محصول باشید، کافیست تا به منظور دریافت مشاوره با کارشناسان ما در سایت آهن ملت تماس بگیرید.

سوالات متداول در رابطه با سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور

در این بخش قصد داریم به برخی سوالات رایج در رابطه با ریل آسانسور پاسخ دهیم.

چگونه ریل مورد نیاز آسانسور مناسب را تشخیص دهیم؟

هنگامیکه قصد دارید اقدام به خریداری ریل مناسب برای پروژه خود نمایید، لازم به موارد مهمی همچون تعداد توقف و ظرفیت آسانسور توجه کنید. به عنوان مثال، تصور کنید که قصد خرید ریل برای آسانسوری با 6 توقف را دارید. چنانچه ظرفیت ریل برابر 8 نفر باشد لازم است از سایز T9 برای ریل کابین و از T5 برای ریل وزنه استفاده کنید. نکته قابل توجه آن است که این دو سایز، در بیش از 80 درصد از ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه مقدار ریل مورد نیاز را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص این موضوع، لازم است تا ارتفاع چاله آسانسور را در نظر داشته باشید. چنانچه ارتفاع هر طبقه را به صورت استاندارد 3 متر و 20 سانتی‌متر در نظر بگیریم می‌توانید با مراجعه به جدول‌های مشخصی که ارائه شده است، میزان ریل مورد نیاز خود را تعیین کنید. چنانچه ارتفاع سقف ساختمان، از میزان استاندارد آن کمتر یا بیشتر باشد، نیاز است تا برای تشخیص مقدار ریل مورد نیاز، از افراد متخصص در این حوزه راهنمایی دریافت کنید.

متعلقات ریل آسانسور شامل چه چیزهایی است؟

همان‌طور که می‌دانید برای اتصال ریل به دیواره چاله آسانسور، نیاز به قطعات مشخصی دارید. بر اساس نظر کارشناسان، لازم است تا این قطعات را از میان محصولات با کیفیت خریداری کنید. بالا بودن کیفیت متعلقات آسانسور، سبب می‌شود تا میزان تکان‌ها و لرزش‌های افقی آسانسور و همچنین سر و صدای آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

متعلقات ریل آسانسور شامل موارد زیر هستند:

 1. براکت به منظور اتصال ریل به نبشی‌کشی‌ها
 2. پیچ و لقمه برای متصل نمودن ریل به براکت
 3. پشت بند ریل آسانسور به منظور برقراری اتصال دو ریل به یکدیگر

آیا برند ریل در هنگام خرید این محصولات دارای اهمیت است؟

پاسخ این سوال مثبت است. از آنجایی که کارخانه‌های تولیدکننده ریل آسانسور از آلیاژهای متفاوتی برای تولید این محصولات استفاده می‌کنند، بنابراین کیفیت محصولات تولیدشده توسط هریک از آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارند. با کمی گشت و گذار در بازار، متوجه خواهید شد که در حال حاضر، ریل‌های ایتالیایی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند اما به دلیل بالا بودن قیمت، تقاضای کمتری برای آن‌ها وجود دارد. در کشور ما، از ریل‌های چینی و تولید ترکیه به طور گسترده استفاده می‌گردد. در پایان باید به شما بگوییم چنانچه قصد خرید انواع محصولات آهنب را دارید به شما پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت ورق و یا قیمت پروفیل با شماره 02167103 تماس حاصل نموده و یا به جداول قیمتی مندرج در وبسایت مراجعه نمایید.

کلام آخر در زمینه سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور

در این مقاله از سایت آهن ملت در رابطه با سایز بندی های استاندارد ریل آسانسور  و کاربرد هر یک صحبت کردیم. همانطور که مشاهده کردید هر یک از این محصولات دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند که سبب تفاوت در کاربرد این محصولات می‌شود بنابراین اهمیت دارد تا به منظور افزایش ایمنی، عملکرد و کارایی سیستم آسانسور، ریل آسانسوری متناسب با نیاز پروژه خریداری کنید. شما همراهان گرامی می‌توانید به منظور دریافت مشاوره در رابطه با این محصولات و همچنین استعلام قیمت روز ریل آسانسور با کارشناسان ما در سایت آهن ملت تماس حاصل نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها