وبلاگ

قوطی استیل چیست و چه انواعی دارد؟

قوطی استیل چیست

یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد که در صنعت ساختمان‌سازی استفاده بسیاری دارد، قوطی استیل است، این نوع قوطی به دلیل ضخامت، ابعاد و سطح مقطع، تفاوت‌هایی با سایر مقاطع فولادی دارد. قوطی استیل دارای ویژگی‌های خاصی است که در این نوشتار از مجله اهن ملت، تمام ابعاد این نوع قوطی را بررسی می‌کنیم.

همچنین از طریق سایت پرکاربرد آهن ملت می‌توانید قیمت روز آهن آلات را مشاهده کرده و از بخش وبلاگ، اطلاعات فوق‌العاده جذابی را درباره انواع آهن، ورق، میلگرد و سایر آهن آلات به دست آورید.

قوطی و پروفیل یک نوع هستند؟

 فلزهایی که به شکل‌های مختلفی مانند مربع، دایره و مستطیل تولید شده و دارای ابعاد و ضخامت‌های متنوعی هستند پروفیل گفته می‌شود و قوطی‌ها نیز زیر مجموعه پروفیل قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه هر کدام از این پروفیل‌ها با روش‌های مختلفی تولید می‌شوند دارای خواص فیزیکی و مکانیکی متفاوتی هستند. آلیاژهایی متنوعی نیز برای تولید پروفیل استفاده می‌شود و ارتباط مستقیمی با کیفیت پروفیل دارد.

قوطی استیل و دمای تولید آن

همانطور که اشاره کردیم قوطی استیل از خانواده پروفیل محسوب می‌شود و به شکل مستطیل و مربع است. تولید قوطی استیل به وسیله ورق و شمش انجام می‌شود که دارای آلیاژ استنلس استیل و همچنین فولاد ضد زنگ هستند.

در آلیاژ استیل ضد زنگ از فولاد استفاده شده که از عناصری مانند کروم و نیکل در فرایند تولید آن استفاده شده است. این آلیاژ دارای خواص خاصی است که به دلیل استفاده از کربن و مولیبدن، دارای ویژگی‌های مکانیکی فوق‌العاده‌ای است. این آلیاژ ضد زنگ که در قوطی استیل به کار رفته باعث شده که به مواد شیمیایی خشن و همینطور دمای بالای 540 درجه مقاومت مناسبی داشته باشد.

با توجه به این ویژگی‌هایی که قوطی‌استیل دارد، برای استفاده در محیط‌های خشن و حساس، بسیار مناسب است که می‌تواند امنیت بالایی را برای سازه موردنظر، ایجاد کند.

ویژگی‌های قوطی استیل

متوجه شدیم که قوطی استیل با توجه به آلیاژ استفاده شده در آن، مقاومت بالایی در برابر حرارت و زنگ زدگی دارد، این نوع قوطی‌ها دارای کاربردهای بسیاری هستند که فقط به این دو ویژگی بستگی ندارد.

در آلیاژ قوطی استیل، نیکل نیز به کار رفته که این ماده انعطاف‌پذیری بالایی به قوطی می‌دهد، اشاره کردیم که آلیاژهایی مانند کروم، نیکل، کربن و مولیبدن در تولید این قطعات استفاده شده و به همین دلیل دارای قیمت بالاتری هستند، همچنین دوام انعطاف‌پذیری قوطی استیل، ارتباط مستقیمی با ضخامت آن دارد.

از دیگر ویژگی‌های قوطی استیل می‌توان به قابلیت بازیافت آن و استفاده در پروژه‌های تزئینی اشاره کرد، همینطور برای اینکه از خرید خود مطمئن شوید نیاز است که یک شرکت معتبر را برای خرید انتخاب کنید تا از کیفیت بالای قوطی‌های استیل مطمئن شوید.

شکل‌های ظاهری قوطی استیل

یکی از راه‌های تشخیص قولی استیل با سایر مقاطع، شکل ظاهری آن‌ها است، با توجه به نوع کاربرد، از مقاطع فولادی دایره‌ای، مربع و مستطیلی استفاده می‌شود که قوطی دایره‌ای به لوله استیل نیز معروف است.

کاربردهای قوطی استیل

همانطور که می‌دانید قوطی و مقاطع فولادی در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود و این موضوع، به ویژگی‌های آن بستگی دارد. با توجه به ویژگی‌های قوطی استیل از جمله مقاومت در برابر زنگ زدگی، برای محیط‌هایی با آب و هوای مرطوب، قابل استفاده است.

وزن قوطی‌استیل، بر میزان تحمل بار و استحکام آن تأثیرگذار است. به همین دلیل، در کاربردهایی که نیاز به تحمل وزن بالا باشد، از قوطی‌های استیل ضخیم و سنگین استفاده می‌شود. ابعاد قوطی‌استیل نیز، بر میزان مقاومت آن در برابر نیروهای وارده تأثیرگذار است.

قوطی استیل چیست

از انواع کاربردهای قوطی استیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تولید انواع چارچوب و حصار فلزی ساختمان: قوطی‌استیل به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و زیبایی ظاهری، برای ساخت انواع نرده، چارچوب درب، زهوار پنجره و حصارهای فلزی ساختمان‌ها کاربرد بسیاری دارد.

 تولید قطعات خودرو: از این نوع از مقاطع فولادی برای تولید قطعاتی مث شاسی، بدنه، قطعات داخلی و خارجی خودرو استفاده می‌شود.

قطعات و قالب‌های ماشین‌آلات صنعتی: از جمله این قالب‌ها می‌توان به قالب‌های تولید قطعات فلزی، قالب‌های تولید پلاستیک و قالب‌های تولید مواد غذایی اشاره کرد.

بهره‌برداری از نفت، گاز و پتروشیمی: با توجه به ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر خوردگی، در صنایعی مانند بهره‌برداری نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای قوطی استیل در این صنایع می‌توان به ساخت مخازن، لوله‌ها و سازه‌های فلزی اشاره کرد.

انواع قوطی استیل

برای اینکه یک خرید ایمنی را تجربه کنید باید از انواع قوطی‌های استیل بر اساس نوع آلیاژ و سطح مقطع اطلاع کامل را داشته باشید، در ادامه این نوشتار از آهن ملت به بررسی انواع مهم قوطی استیل می‌پردازیم.

آلیاژ 304 قوطی استیل

گرید آلیاژی 304، یکی از پرکاربردترین گریدهای آلیاژی قوطی‌استیل است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند مقاومت در برابر خوردگی، استحکام بالا، شکل‌پذیری خوب و قابلیت جوشکاری آسان، در کاربردهای گسترده‌ای از صنایع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شماکاربران گرامی پیشنهاد میکنیم جهت استعلام قیمت پروفیل و و دیگر محصولات فولادی با بخش فروش از طریق شماره 02167103 تماس حاصل نموده و یا به جداول قیمتی مندرج در وبسایت آهنملت مراجعه نمایید.

ترکیب شیمیایی گرید آلیاژی 304، به شرح زیر است:

کربن: 0.07 تا 0.2 درصد

منگنز: 1.0 تا 2.0 درصد

فسفر: 0.045 درصد

گوگرد: 0.03 درصد

سیلیسیم: 0.75 تا 1.0 درصد

کروم: 18 تا 20 درصد

نیکل: 8 تا 12 درصد

نیتروژن: 0.01 درصد

باتوجه‌به ترکیب شیمیایی این گرید آلیاژی، می‌توان گفت که این گرید آلیاژی جزو استیل‌های آستنیتی محسوب می‌شود. استیل‌های آستنیتی، استیل‌هایی هستند که در دمای اتاق دارای ساختار کریستالی مکعبی مرکز پر هستند. این ساختار کریستالی، باعث می‌شود که این استیل‌ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشند.

مقدار کروم و نیکل در گرید آلیاژی 304، به‌گونه‌ای است که این گرید آلیاژی را در گروه استیل‌های غیرمغناطیسی قرار می‌دهد. استیل‌های غیر مغناطیسی، استیل‌هایی هستند که در برابر میدان‌های مغناطیسی مقاومت می‌کنند.

مقاومت در برابر خوردگی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گرید آلیاژی 304 است. این گرید آلیاژی، مقاومت بالایی در برابر عوامل مخرب محیطی مانند اسیدها، بازها، نمک‌ها و آب دارد. به همین دلیل، در کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بالا است، از این گرید آلیاژی استفاده می‌شود.

مقاومت در برابر خوردگی گرید آلیاژی 304، به عوامل مختلفی مانند نوع خوردگی، غلظت ماده خورنده، دما و زمان قرار گرفتن در معرض ماده خورنده بستگی دارد. به‌طور کلی، هرچه میزان کروم و نیکل در یک گرید آلیاژی آستنیتی بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر خوردگی نیز بیشتر خواهد بود.

گرید آلیاژ 316

قوطی استیل دارای آلیاژ 316 از موادی مانند کروم، نیکل، مولیبدن، فسفر، سیلیکون و کربن تولید شده که با وجود ماده مولیبدن، دارای خواص و ویژگی خاصی می‌باشد. این نوع آلیاژ علاوه بر مواد خشن اسیدی در برابر کلر هم مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل در تجهیزات زیردریایی از آن استفاده می‌شود.

سخن نهایی

در این نوشتار از مجله آهن ملت به بررسی انواع ورق استیل و گریدهای معروف آن پرداختیم تا بتوانید در هنگام خرید، بهترین نوع قوطی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

اگر با مطالعه این مطلب، سوال و دغدغه‌ای برای شما باقی مانده است می‌توانید همین الان از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان آهن ملت تماس بگیرید، همچنین خرید اعتباری نیز برای انواع مقاطع فولادی از شرکت آهن ملت امکانپذیر است. از آنجایی که مشتریان در زمان خرید از نام قوطی استفاده می کنند، به شما کاربران گرامی توصیه می کنیم، پیش از اقدام به خرید، مقاله راهنمای خرید پروفیل را مورد مطالعه قرار دهید.

سوالات متداول

  1. قوطی استیل چیست؟
    قوطی استیل، یک محصول فولادی است که از ورق استیل ساخته می‌شود. ورق استیل، از ورق فولادی تولید شده که با اضافه کردن عناصر آلیاژی مانند کروم، نیکل، مولیبدن و… به آن، مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص مکانیکی آن بهبود می‌یابد.
  2. قیمت قوطی استیل به چه عواملی بستگی دارد؟ نوع آلیاژ ورق استیل، شکل سطح مقطع، ضخامت ورق استیل
  3. استفاده از این محصول چه مزایایی دارد؟
    مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی خشن، استحکام بالا، شکل پذیری مناسب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نوروزی

خواستم بگم هر ورق رو داخل سایت شما خیلی ارزونتر از بیرون گرفتم و اینکه کیفیتی که محصولات شما داره هیجا نمیشه پیدا کرد از همه نظر عالی

Salar

در کل میشه گفت سایت بروزی دارین و میشه بعنوان یه مرجع بسیار خوب در زمینه اطلاعات و مسائل مربوط به این رسته از شاخه شغلی استفاده بهینه کرد منتظر مطالب بعدیتون خواهم موند و آرزوی موفقیت روزافزون دارم براتون.

Sadegh

مطلب فوق العاده ای بود من نکات خوبی رو ازش گرفتم به سوالاتی که از قبل تو ذهن داشتم جواب گرفتم از مجموعه مطلب در مجموع اطلاعات بسیار خوبی ارائه شده و من توصیه میکنم به همه که حتما بخش مقالات سایتتون رو زیر نظر داشته باشن چون خیلی مفید و کاربردیه.

نظیری

سلام روز بخیر بنده برای ساخت کابینت از سایت شما ورق گالوانیزه تهیه کردم خیلی عالی و با کیفیت بود وقیمت بسیار مناسب

شاهرخی

سلام و عرض ادب ببخشید ی سوال داشتم اینکه ورق های سیاه تا چه ضخامتی امکان رول شدن دارند؟ و قیمت امروز ورق سیاه چقدر هست؟

افشاری

سلام ببخشید میخواستم بدونم قیمت میلگرد چقدر هست ؟
خرده فروشی هم شما انجام میدید؟و اینکه در شهرهای دیگه هم نمایندگی دارید؟

دلارامی

سلام اون طوری که معلومه کیفیت محصولات سایت شما خیلی خیلی بهتر از سایت های دیگه هستش حالا من شنیدم خودم خرید کنم ببینم واقعا اینجوری هستش یا نه.