وبلاگ

قیمت گذاری آهن در سال 1402

قیمت گذاری آهن در سال 1402

آهن یکی از عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد جهانی است بطوری که به صورت مستقیم بر اقتصاد کشورهای مختلف اثرگذار است. قیمت روز آهن و میلگرد تاثیر بسیار زیادی براقتصاد دارد و دارای اهمیت زیادی میباشد. قیمت آهن آلات و میلگرد گاهی دچار نوسان زیادی میشود که بصورت مستقیم بر صنعت فولاد تاثیر میگذارد. به همین دلیل تعیین و پیشبینی قیمت انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله به روند تغییرات و پیشبینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1402 میپردازیم.

نمودار قیمت میلگرد در بازار آزاد

قیمت آهن آلات در سال 1402

عوامل مختلفی بر قیمت آهن آلات موثر است از جمله این عوامل میتوان به قیمت و نوسانات ارز ، میزان عرضه و تقاضا ، نرخ تورم ، بازار جهانی ، هزینه حمل و نقل و .. اشاره کرد که در این مقاله به بررسی هریک از این عوامل میپردازیم. برای بررسی و پیش بینی قیمت آهن باید تمام این موارد را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

∗وضعیت بازار ارز و نوسانات آن

قیمت ارز بطور مستقیم بر بازار آهن اثرگذار است.همانطور که شاهد بودیم با افزایش قیمت ارز قیمت آهن نیز با افزایش روبرو شد. با افزایش قیمت ارز و دلار هزینه واردات مواد اولیه نیز افزایش یافت که در نتیجه آن قیمت تیرآهن و مقاطع فولادی نیز با افزایش چشمگیری مواجه شد. قیمت دلار نیمایی نیز با افزایش روبرو بود که تاثیر زیادی بر قیمت پایه ای عرضه در بورس کالا داشت.

∗میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا تاثیر مستقیم بر قیمت آهن دارد بدین صورت که هرچقدر میزان تولید افزایش پیدا کند در مقابل قیمت کالا با کاهش مواجه خواهد بود.

∗نیاز صنایع

صنایع مختلف مانند پتروشیمی ، خوردوسازی ، بسته بندی و دیگر صنایع نیاز بالایی به انواع مقاطع فولادی دارند. نیاز صنایع یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی است. هرچقدر میزان نیاز این صنایع افزایش پیدا کند در نتیجه باعث افزایش تقاضا در بازار آهن خواهد شد که نتیجه آن افزایش قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات خواهد بود.البته در کنار این موضوع قیمت جهانی نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

∗نیاز بازار مسکن

نیاز بازار مسکن بصورت مستقیم بر قیمت تیرآهن و میلگرد اثرگذار است بدین صورت که هرچقدر تقاضا برای انواع مقاطع فولادی بالاتر برود باعث افزایش قیمت آهن آلات خواهد شد. درحال حاضر با توجه به ثبات بازار مسکن، قیمت آهن آلات با افزایش قیمت همراه بوده است.

∗نرخ تورم

پیشبینی نرخ تورم در سال 1402 نشان میدهد در صورت اصلاحات شاخص مالی و پولی نرخ تورم کشور تا دو سال آینده به زیر 20 درصد خواهد رسید. در این صورت قیمت آهن آلاتی همچون تیرآهن با روند افزایشی بسیار ملایم مطابق با نرخ تورم افزایش خواهد یافت. اما اگر تغییر در وضعیت اقتصادی کشور رخ ندهد و تورم به بالای 50 درصد برسد در این صورت شاهد افزایش قیمت چشمگیری برای تیرآهن خواهیم بود. نرخ تورم تاثیر بسیار زیادی بر قیمت محصولات فولادی دارد چراکه باعث افزایش قیمت مواداولیه و در نهایت قیمت آهن آلات خواهد شد.

∗تاثیر قیمت نفت

قیمت جهانی نفت بر قیمت آهن تاثیر گذار است. بدین صورت که 15 درصد از قیمت جهانی آهن به قیمت جهانی نفت وابسته است. برای پیش بینی و براورد قیمت آهن باید به قیمت نفت نیز توجه داشته باشید

∗بازار جهانی

پیش بینی قیمت جهانی آهن افزایش است. عوامل متفاوتی از جمله جنگ اکراین و روسیه ، رکود سنگین در بازار چین تاثیر بسیار زیادی بر تورم بازار جهانی گذاشته اند. پیش بینی ها حاکی از آن است که با افزایش تورم در بازار آهن مواجه خواهیم شد که البته با رکود سنگینی همراه است.

∗عوارض صادرات

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت آهن ، افزایش عوارض صادرات آن خواهد بود. باتوجه به اینکه عوارض صادرات افزایشذ پیدا کرده است درنتیجه بر قیمت آهن نیز تاثیر گذاشته است.

∗واردات و صادرات

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت میلگرد و آهن اثرگذار است، میزان واردات و صادرات میباشد. واردات و صادرات تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی هر کشور تعیین میشود.بنابراین تغییر و تحولات سیاسی بر قیمت میلگرد و آهن اثر گذار است.

∗هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل بر قیمت روز آهن تاثیرگذار است. بدین صورت که هرچقدر هزینه حمل و نقل برای صادرات و واردات افزایش پیدا کند بصورت مستقیم بر قیمت مقاطع فولادی اثرگذار است.

∗وضعیت بورس کالا

وضعیت بورس کالا یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت روز آهن اثرگذار است.تغییرات رخ داده بر ارزش سهام شرکت های تامین کننده این کالاها در بازار بورس ، باعث تغییر در قیمت این محصولات خواهد شد.

قیمت آهن

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

باتوجه به اینکه پیش بینی قیمت آهن مسئله ای تخصصی است درنتیجه تنها متخصصان این بازار میتوانند آینده آن را پیش بینی نمایند. با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد شما نیز میتوانید تا حدودی وضعیت و آینده ی این بازار را پیش بینی نمایید. اما توصیه ما به شما این است که برای خرید و مشاوره در مورد زمان خرید و وضعیت بازار با متخصصان این حوزه مشورت نمایید. کارشناسان توان کاوش شکیبا همواره همراه شما خواهند بود تا خریدی مناسب داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا

مطالبتون واقعا کامل و مفیده

امید

قیمت ها بسیار مناسب