وبلاگ

ورق آجدار چیست ، همه چیز درباره ورق آجدار (انواع ، قیمت ، کاربرد)

ورق آجدار چیست به همراه توضیح ویژگی ها و کاربرد ها

ورق آجدار چیست ؟ در این مقاله از مجموعه توان کاوش شکیبا می خواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم. پس اگر مایل به آشنایی با ویژگی های این محصول هستید به شما پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب را مطالعه نمایید. ورق های آجدار با عبور شمش های فلزی از میان غلتک ها تشکیل می شوند. می توان گفت ورق های فلزی در ضخامت های مختلف تولید و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.  ورق ها به صورت کلی در آلیاژهای متفاوتی تولید و زوانه بازار می گردند. عمدتا در ساخت این محصولات از فلزاتی از قبیل مس، آلومینیوم، فولاد و برنج استفاده می شود. ابعاد این محصولات با توجه به کاربرد آن تعیین شده و در اشکال مختلف لوزی، مربع، دایره و مستطیل با توجه به نیاز مشتری برش داده می شوند. آشنایی با قیمت ورق و ویژگی های این محصول به شما در خرید محصول به صرفه و مناسب کمک شایانی می کند.

شما عمدتا این ورق را در هنگام عبور از پل عابر پیاده، سوار شدن مترو و اتوبوس، استفاده از آسانسور و … مشاهده نموده اید. بنابراین می توان نتیجه گرفت، این ورق به طور گسترده در بخش صنعت و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. آجهای موجود در سطح این ورق باعث ایجاد اصطکاک گردیده و از سرخوردن افراد و اشیا جلوگیری می کند. ورق های آجدار از آلیاژهای مختلفی تشکیل شده و از هریک از آهن در صنایع مختلف استفاده می شود. بنابراین قصد داریم در این مقاله شما را با انواع مختلف ورق آجدار، قیمت ویژگی های آن آشنا نماییم.

شما کاربران گرامی همچنین می توانید جهت دریافت آخرین موجودی و قیمت ورق آجدار با شماره 02167103 تماس حاصل نمائید. جهت دسترسی به جدول قیمتی انواع محصولات موجود در بازار آهن به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار نیز مانند دیگر محصولات موجود در بازار آهن از آلیاژهای مختلف فولادی تشکیل شده است. آج های این ورق در قالب الگوهای منظم و در شکل های لوزی، بیضی، دایره و … جهت کاهش اصطکاک و افزایش سطح برخورد بر روی ورق ها حک می گردند. از سوی دیگر ورق های آجدار به دلیل دار بودن ویژگی های از قبیل سطح شفاف و انعطاف پذیری قابل استفاده در پروژه های مخالف صنعتی و ساختمانی هستند. می توان گفت استحکام ورق های آجدار در مقایسه با ورق های ساده بیشتر است. لازم به ذکر است این ورق نیز با نام های ورق شطرنججی و ورق های کف سازی نیز خرید و فروش می شود. از آنجایی که تنوع ضخامت و ابعاد این محصول زیاد است به شما پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02167103 تماس حاصل نمایید.

تاریخچه تولید این محصول

با نگاهی به گذشته تولید این محصول می توان گفت، ورق های آجدار گالوانیزه برای اولین بار در دهه 1820 میلادی توسط فردی به نام هنری رابینسون ساخته شد. البته او در ابتدا این ورق را با ماده اولیه آهن فرفورژه ساخت. پس از گذشت مدتی و آشنایی دیگر مجریان پروژه های ساختمانی با این محصول، استفاده از آن بسیار فراگیر شد. در برخی از کشورهای دنیا مانند شیلی و استرالیا همچنان از این نوع ورق جهت ساخت پشت با م و دیگر اجزای سازه استفاده می کنند. میزان سرانه سالانه مصرف این ورق در ایران بین 100 تا 150 هزار تن است و مشتریان از شرکت های معتبر اقدام به خرید این محصول می نمایند.

فاکتورهای تعیین کننده قیمت ورق آجدار

این ورق ها با استفاده از آلیاژهای مختلفی تولید می شوند و قیمت نهایی آنها بر اسا آلیاژ مورد استفاده، نرخ ارز و تورم، شرایط اقتصادی، بازار مسکن و … تعیین می شود. از سوی دیگر، ضخامت، طول و عرض درخواستی مشتری در تعیین قیمت کلی این محصول بسیار اثرگذار است. به طور کلی نمیتوان قیمت نهایی محصولات را از پیش تعیین نمود. شما کاربران گرامی می توانید جهت دریافت قیمت روز ورق آجدار با شماره 02167103 تماس حاصل نمایید و یا به جداول قیمت مندرج در صفحه محصولات مراجعه کنید. چنانچه مایل به دریافت قیمت به صورت تلفنی هستید، مشاوران ما از زمان انتخاب محصول تا تحویل سفارش در کنار شما مشتریان عزیز می باشند.

ورق های آجدار در جنسهای مختلفی تولید و روانه بازار میشوند. بنابراین، هریک دارای وزن های مخصوص به خود است.  ورق های آجدار در ضخامت های ۱.۵، ۲، ۳، ۶، ۸ و ۱۰ تولید و روانه بازار می شود. ورقهای آجدار عموما در طول و عرض 1 در 2 و ضخامت 3 میل تولید می شوند. اگر مشتریان مایل به خرید ورق آجدار در این ابعاد و ضخامت باشند، وزن این محصول 48 کیلگرم می شود. در صورت خرید ورق های متفاوت، پس از برشکاری، خم کاری و … قیمت نهایی محاسبه می گردد و به مشتری اعلام می شود. خم کاری فولاد و ورق آجدار از خدماتی است که به مشتریان در زمان تحویل بار ارائه می شود.

نحوه تولید ورق آجدار

ورق های آجدار طی فرآیند نورد گرم تولید می شوند. شمش های فولادی در کوره در حرارت معینی قرار می گیرند و پس از رسیدن دما به میزان مورد نظر از میان غلتک ها در ضخامت معین عبور داده می شوند. با این کار ضخامت ورق کم شده و به طول آن افزوده می شود. در مرحله نهایی ورق از غلتک خارج می گردد.

علاوه بر استعلام قیمت ورق آجدار شما نیز می توانید به مقاله راهنمای خرید پروفیل مراجعه نموده و از آخرین تغییرات قیمتی و موجودی این محصول مطلع گردید.

پوسته زدایی

در این مرحله با زدودن سطح فلز ، از ضخامت آن کاسته شده و به طول آن افزوده شمی شود. در آخرین مرحله از فرایند تولید ورق آجدار آج زنی بر روی ورق ها انجام می شود. لازم به ذکر است که کلیه این مراحل بایستی بر اساس استانداردهای بین المللی انجام شود، در غیر این صورت محصول نهایی کیفیت بالایی نخواهد داشت. نوع ماده اولیه مورد استفاده در تعیین کیفیت این محصول نیز بسیار اثرگذار است. ورق های موجود در بازار با ماده اولیه ST37 تولید می شوند.

انواع ورق آجدار موجود در بازار آهن

امروزه با توجه به نیاز مشتریان، ورق های آجدار در جنس های مختلفی اعم از استیل، آهن گالوانیزه و آلومینیوم تولید و روانه بازار می شود. در این بخش از این مطلب به بررسی انواع ورق آجدار می پردازیم.

استیل

در ساخت این ورق آجدار از استیل 304 استفاده می شود. از ویژگی های بارز این ورق، مقاومت در رابر خوردگی بالا و زنگ زدگی است و در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی مناطق مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آجدار چیست و انواع ورق های آجدار موجود در بازار

آلومینیومی

این نوع از ورقهای آجدار به دو صورت رنگی و ساده تولید و روانه بازار می شود. ورق های آلومینیومی آجدار به دلیل مقاومت در برابر خوردگی در پروژه های مختلف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی این محصولات می توان عملیاتی از قبیل فرمینگ کرکره، ذوزنقه، شادولاین و … را انجام داد. مشتریان می توانند ورق آجدار آلومینیوم را به دو صورت شیتی و رولی تهیه نمایند. چنانچه در زمان انتخاب محصول به اطلاعات بیشتری در زمینه انواع ورق آجدار، قیمت و ویژگی این محصول نیازدارید، با بخش فروش و فنی مجموعه توان کاوش شکیبا در تماس باشید.

ورق آجدار آهنی

ورق آجدار آهنی نیز یکی دیگر از محصولات پرطرفدار در بازار آهن است. این ورق ها با فولاد St37،St44 و St52 تولید و روانه بازار می شوند.

ورق گالوانیزه آجدار

اجرای عملیات گالانیزه بر روی ورق ها باعث افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می گردد. به همین دلیل، از این  ورق ها در مناطق با رطوبت بالا جهت ساخت شیروانی، صنعت کشتی سازی و … استفاده می شود. شما می توانید جهت دریافت آخرین قیمت و موجودی این محصول با شماره 02167103 تماس حاصل نمایید.

ورق های آجدار فارغ از جنس و آلیاژ استفاده شده در آن در دو گروه دیگر طبقه بندی می شوند. از این رو در این مقاله می خواهیم این نوع از طبقه بندی را بررسی نماییم.

ورق آجدار فابریک

ورق آجدار فابریک، در این نوع از ورق آجدار، پس از عبور از غلتکها یک لایه آج به سطح ورق اضافه می شود. در مقایسه با انواع دیگر این ورق دارای وزن بالاتری بوده و کیفیت آن بهتر است. لازم به ذکر است که هم اکنون این ورق در ایران توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می گردد و در دسترس مشتریان قرار می گیرد. مشتریان می توانند انوع وارداتی این محصول از کشورهای چین، روسیه، وقزاقستان را خریداری نمایند.

ورق آجدار پرسی

ورق آجدار پرسی از طریق اعمال فرایند پرس کاری بر روی ورق های ساده تولید می شوند. کیفیت این محصول در مقایسه با ورق آجدار فابریک پایین تر است. ایجاد پرس بر روی ورق ساده، خلل هایی در لایه زیرین وارد کرده و خاصیت اصطکاکی آن را کم میکند. بنابراین، ورقهای آجدار پرسی در مکان های کم تردد گزینه مناسبی است.

مزایا

می توان گفت ورق های آجدار در بازار آهن به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولات در نظر گرفته می شوند. مزایای استفاده از ورق آجدار در موارد زیر خلاصه می شود:

دارا بودن ظاهری صیقلی، صاف و براق

مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی

قابل استفاده در مناطق مرطوب و کشتی سازی

قابل نصب بر روی سطوح لغزنده

قابلیت اجرای جوشکاری بر روی آن

قابلیت انعطاف پذیری

اصلی ترین کاربردهای ورق آجدار

همانطور که پیش تر ذکر گردید، ورق آجدار در بخش های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در ساخت پله های اضطراری، پله و سطح پل هوایی، کفی وانت، نیسان و کامیون به کار می رود. ورق های فلزی ساده، دارای سطح لیزی هستند و نمیتوان در محیط های پر تردد از آن استفاده نمود. اما ورق های آجدار میزان اصطکاک سطح و اجسام و کف پا را به شدت افزایش می دهد. از سوی دیگر دارای ظاهر دکوراتیو است و مشتریان می توانند ورق های آجدار را در شکلهای متفاوتی خریداری نمایند.

کاربرد متداول ورق آجدار

هدف اصلی در استفاده از ورق آجدار در سطح مختلف، ایجاد امنیت برای عابرین و جلوگیری از سر خوردن اجسام بر روی آن است. می توان گفت، رایج ترین کاربرد ورق آجدار در سطوح پر تردد بوده و افزایش امنیت عابران است.

راهرو و پله در مکان های پرتردد

پله ها و راهرو ها کاندیداهای مناسبی برای نصب ورق آجدار هستند. در سطوح شیب دار نیز به دلیل افزایش اصطکاک از این محصول استفاده می شود. در زمان بارش برف و باران نیز ورقهای آجدار کمک شایانی به سهولت در عبور و مرور می کند. شما می توانید جهت دریافت آخرین موجودی و انواع قیمت ورق آجدار با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

کفی وسایل نقلیه مانند وانت، کفی کامیون و …

از آنجایی که احتمال سرخوردگی و لغرش بار در هنگام حمل از طریق وسایل نقلیه وجود دارد، ورق آجدار می تواند از این عامل جلوگیری نماید و امنیت وسایل را در زمان حمل و نقل افزایش دهد. از ورق آجدار بخش کفی و سپری ماشین های حمل بار استفاده استفاده می شود. زاویه آج در ورق های آجدار می تواند به عنوان کمکی برای حمل بار در زمان ورود و خورج بار در نظر گرفته شود و از ورود تکانه به بار جلوگیری کند.

ایجاد ظاهری دکوراتیو

ورق های آجدار از آلیاژهای ضد زنگ ساخته شده اند و قابل نصب در محیط های متفاوتی هستند. دارا بودن ظاهری براق جلوه بسیار زیبایی به محیط می بخشد.

کاربرد ورق آجدار امباس

ورق های آجدار امباس به دلیل دار بودن ویژگی هایی از قبیل مقاومت بالا، ایجاد اصطکاک زیاد، دارا بودن ظاهری صیقلی و صاف، وزن پایین و قابلیت اجرای جوشکاری به یکی از پرمصرف ترین محصولات فولادی تبدیل شده است. صنایعی که از این ورق استفاده می کنند در موارد زیر خلاصه می شود:

 • ساخت کامیون
 • تولید خودرو
 • ساخت تجهیزات نفتی و پالایشگاهی
 • راه سازی
 • پل عابر
 • تجهیزات صنعتی کارخانه ای
 • تجهیزات نظامی

سطح براق ورق آجدار ، ویژگی مهم این ورق ها

می توان گفت یکی از مهم ترین ویژگی های ورق آجدار، دار بودن ظاهری صیقلی و براق است. این ورق ها به دلیل دارا بودن اصطکاک زیاد، میزان سر خوردن را کاهش می دهند. یکی از مهمترین کاربردهای ورق آجدار نصب آن در بخش سپر وانت و کامیون است چرا که با این کار از سر خوردن و حرکت بار به بخش های مختلف جلوگیری می کند. از سوی دیگر باعث می شود، بارها در کف کامیون در حالت سکون قرار گرفنه و از لغریدن و حرکت به بخش های مختلف جلوگیری کند.

اجرا در پله ها از دیگر کاربردهای ورق آجدار است. می توان گفت علاوه بر جنبه مزیت فنی آن، نیز ظاهر زیبایی به محیط به دلیل براق بودن می بخشد. ایجاد اصطکاک از سر خوردن بر روی پله ها جلوگیری کرده و امنیت عابران را افزایش می دهد.

به طور کلی می توان کاربر ورق آجدار را در موارد زیر خلاصه نمود:

 • ساخت پل عابر پیاده
 • ساخت کفی و ایستگاه اتوبوس
 • ساخت انواع خودروهایی از قبیل وانت، نیسان و کامیون
 • ساخت تجهیزات صنعتی
 • ساخت و تجهیز پله

نحوه خرید ورق آجدار

آشنایی با محصولات مختلف، آلیاژ ها و انواع ورق آجدار می تواند به مشتریان در انتخاب محصول مناسب کمک شایانی نماید. شما می توانید با مراجعه به بخش جداول قیمتی و دسته بندی وبسایت توان کاوش شکیبا، و همچنین تماس با بخش فنی و فروش از موجودی و انواع ورق آجدار مطلع شوید.

کلام آخر

ورق آجدار به عنوان یکی از مهمترین محصولات فولادی در میان مشتریان و صنعتگران در نظر گرفته می شود. به طور تقریبی و میانگین این محصول در تناژ 100 تا 150 هزار تن در بازار داخلی تولید می شود. ورق آجدار در کیفیت و انواع مختلفی تولید و در دسترس مشتریان قرار می گیرند. مشتریان می توانند، جهت خرید محصولات موجود در بازار آهن از قبیل استعلام قیمت پروفیل سبک و … به صورت مستقیم با بخش فروش از طریق شماره 02167103 تماس حاصل نمایند و یا پس از بررسی جدول محصولات از طریق آیکون واتس اپ به کارشناسان فروش مجموعه توان کاوش شکیبا پیام دهند. علاوه بر بررسی ورق آجدار تولید داخل، مشتریان نیز می توانند محصولات وارداتی را در لیست خرید خود قرار دهند. در حال حاضر پرطرفدارترین این محصولات ، ورق های آجدار وارداتی از دو کشور چین و روسیه است. نکته مهم در تعیین قیمت این محصول، نوع آلیاژ مورد استفاده، ابعاد، ضخامت و وزن و دیگر شرایطی از قبیل نرخ ارز و تورم، تحریم های اقتصادی، شرایط ساخت و ساز و … است. شما کاربران گرامی میتوانید جهت دریافت آخرین قیمت و موجودی محصولات موجود در بازار آهن با مجموعه توان کاوش شکیبا در تماس باشید.

مشاهده منابع انگلیسی 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] پایان مطالعه نمایید. شما همچنین می توانید در مقاله” ورق آجدار چیست ” آخرین اطلاعات به روز شده این محصول را مطالعه […]