وبلاگ

ورق ضد سایش چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق ضدسایش چیست

صنعت ورق، آهن و فولاد نیز همانند بسیاری از صنایع در دنیا، پیشرفت‌های بسیار زیادی را تجربه کرده است. به همین دلیل است که همواره شاهد تولید محصولاتی کاربردی و با کیفیت در این حوزه هستیم. یکی از انواع ورق‌هایی که با کارایی بالا خود توانسته تا در برابر عوامل محیطی مختلف، مقاوم و مستحکم باشد و عملکرد خوبی در حوزه‌های مختلف از خود به نمایش بگذارد، ورق ضد سایش است. ورق ضد سایش چیست

همان‌طور که از نام این ورق متوجه می‌شوید، این محصول دارای خصوصیات منحصربه‌فردی بوده و از مقاومت بالایی در برابر سایش برخوردار است. در ادامه این مقاله از سایت آهن ملت همراه ما باشید چرا که قصد داریم در مورد ورق سایش، انواع، کاربرد و مشخصات آن صحبت کنیم.

ورق ضد سایش چیست؟

ورق ضد سایش به بیان ساده، محصولی مهندسی با ویژگی‌های فوق‌العاده است. به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص و مشخصات بی‌نظیر، این ورق‌ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی و سایش برخوردار هستند. با نگاه به ساختار و ترکیبات این ورق‌ها متوجه می‌شویم که این نوع از ورق‌ها، متشکل از آلیاژهای فلزی با میزان بالای کربن هستند. دلیل تولید و توسعه ورق ضد سایش نیز، عموما افزایش حفاظت و مقاومت در برابر سایش عوامل محیطی است.

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از برجسته‌ترین مشخصات ورق‌های ضد سایش را باید میزان بالای کربن در ترکیبات آن‌ دانست. این ویژگی سبب می‌شود تا ورق به راحتی بتواند در دمای بالا و تحت فشار و سایش مقاومت کند. همچنین ماندگاری این ورق‌ها در مقایسه با سایر مواد با قرارگیری در محیط‌های اسیدی، تغییرات دمایی و شرایط سایشی و فرسودگی نیز به میزان قابل توجهی بالا است.

باید گفت به همین دلیل است که امروزه از ورق ضد سایش به دلیل استحکام و مقاومت بالا، در صنایع حساس و مهم نظیر شیمیایی، خودروسازی و نفت و گاز استفاده می‌گردد. استفاده از ورق‌های ضد سایش در تولید قطعات مختلف خودرو، تجهیزات حفاری، ساخت کوره و لوله‌های گاز و… سبب تولید محصولاتی مقاوم، با کارایی و عمر مفید بالا می‌شود.

آشنایی با انواع ورق ضدسایش

اگر سری به بازار آهن زده باشید، متوجه تنوع بالای ورق ضد سایش خواهید شد. هریک از انواع این محصولات، دارای کاربرد و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. انواع ورق ضد سایش که در بازار کشور ما، بسیار محبوب هستند عبارتند از:

  • ورق ضد سایش هاردوکس
  • ولدوکس
  • دورستات
  • دلیدور
  • کرسابرو
  • راک استار
  • کوارد
  • سیدور

طبیعتا هریک از این ورق‌ها از نظر مقاومت و سختی دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. به همین دلیل، کاربرد آن‌ها نیز متفاوت از یکدیگر خواهد بود. در ادامه، به تفصیل در مورد این محصولات صحبت خواهیم کرد.

شما کاربران گرامی می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر ذر مورد انواع ورق گالوانیزه و کاربرد آن مقاله ” کاربرد ورق گالوانیزه ” را مطالعه نمایید.

ورق ضد سایش هاردوکس

ورق ضد سایش هاردوکس، یکی از انواع ورق ضد سایش بسیار محبوب در ایران است که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به سختی بسیار بالا اشاره کرد. این ورق متشکل از فولادهای آلیاژی با افزودنی‌های خاص است و در مواردی از آن استفاده می‌گردد که مقاومت بالا در برابر ضربه و سایش در اولویت قرار داشته باشد.

سختی‌های ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰، ۵۵۰ و ۶۰۰ برینل یا بالاتر از رایج‌ترین گریدهای ورق ضد سایش هاردوکس هستند که از میان آن‌ها، گرید 450 و 500 به طور گسترده در صنایع داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته قابل توجه آن است که گرید ورق، از جمله عوامل موثر بر قیمت ورق بنابراین پیش از خرید این محصولات، باید از گرید ورق مورد نظر خود اطلاع حاصل کنید.

ویژگی و خصوصیات ورق هاردوکس

برجسته‌ترین مشخصه ورق ضد سایش هاردوکس را باید درصد کربن بالا دانست به همین دلیل است که این محصولات، واکنش مطلوبی از خود در برابر سایش به نمایش می‌گذارند. طبیعی است که هرچه میزان کربن در ساختار ورق افزایش یابد، سختی آن افزایش می‌یابد اما شاهد کاهش استحکام کششی در آن خواهیم بود.

به دلیل مقاومت بالایی که ورق هاردوکس در برابر سایش دارد، امروزه از آن به طور گسترده در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. اما باید در نظر داشت که به دلیل پایین بودن استحکام کششی، این ورق نمی‌تواند گزینه مناسبی برای ستون، تیر و یا پل‌ها باشد.

امکان جوشکاری با هر روش جوشکاری را نیز می‌توان یکی از مزایای مهم و اصلی این ورق ضد سایش دانست.

ورق ضدسایش ولدوکس

یکی از مواردی که سبب تمایز این ورق با سایر ورق‌های ضد سایش در بازار می‌شود را باید نام تجاری این محصول دانست. همچنین به دلیل مشخصاتی همچون جوش‌پذیری مطلوب و مقاومت بالا، عموما در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سری به بازار آهن زده باشید، متوجه می‌شوید که ورق ضد سایش ولدوکس در گریدهای بین 700 تا 1300 و ضخامت 4 تا 1400 میلی‌متر در دسترس هستند که می‌توانید مطابق با نیاز خود محصولات مناسب را خریداری نمایید.

ویژگی و خصوصیات ورق ولدوکس

به دلیل دارا بودن عناصر آلیاژی، این ورق ضد سایش دارای استحکام بالایی است. به همین دلیل است که در صنایع حساس همچون خودروسازی و صنایع عمرانی از آن استفاده می‌گردد.

در کنار این موارد باید مشخصاتی همچون خاصیت جوش‌پذیری مطلوب در این ورق را نام ببریم. در صورتیکه تمایل دارید از مشخصات  این محصولات مطلع شوید کافیست تا جدول وزن ورق ضد سایش را مطالعه نمایید.

ورق ضد سایش دورستات

به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی همچون قابلیت ماشین‌کاری و قابلیت جوشکاری بیشتر در مقایسه با سایر محصولات، امروزه از ورق دورستات در صنایع مختلف استفاده می‌گردد. دارا بودن ویژگی‌های دیگری نظیر سختی و همچنین مقاومت بالا در برابر سایش نیز سبب می‌شود تا این ورق بتواند وزن سازه یا دستگاه را کاهش و عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ورق ضد سایش دورستات با سختی 400-600 برینل و در گریدهای مختلف، توسط تولیدکنندگان مختلفی تولید می‌گردند و در دسترس هستند.

ویژگی و خصوصیات ورق دورستات

در پروژه‌هایی که نیاز به تحمل شرایط سخت و فشار زیاد وجود داشته باشد، استفاده از این ورق‌ها می‌تواند کاملا کاربردی و یک گزینه ایده‌ال باشد. به علاوه اینکه، به دلیل سختی و مقاومت بالا، این نوع از ورق‌ها می‌توانند عمر قطعات تحت سایش را نیز به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در نتیجه، این امر به طور مستقیم می‌تواند سبب کاهش هزینه‌های مرتبط با نگهداری شود. اگر بخواهیم در یک جمله، علل محبوبیت ورق دورستات را در صنعت فولاد ضد سایش نام ببریم باید به مواردی همچون مقاومت بی‌نظیر در برابر سایش، کاهش وزن سازه، فرایند سخت‌شدن مستقیم و همچنین جوش‌پذیری بالا اشاره کرد.

مشخصات کلی ورق‌های ضد سایش

همان‌طور که مشاهده کردید، انواع ورق‌ از جمله ورق های ضد سایش هریک دارای مشخصات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. به همین دلیل است که کاربرد این محصولات نیز با یکدیگر تفاوت دارند. اگر بخواهیم ویژگی‌های کلی ورق‌های ضد سایش را عنوان کنیم، می‌توایم به موارد زیر اشاره نماییم:

سختی بالا

سختی بین 310-700 برینل، سبب شده تا ورق‌های ضد سایش به یک گزینه ایده‌آل در بسیاری از صنایع تبدیل شوند. سختی بالا همچنین سبب می‌شود تا عمر مفید ورق نیز به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

چقرمگی مطلوب

یکی از مشخصات مهم ورق‌های ضد سایش، چقرمگی بسیار بالا در این محصولات است که سبب می‌شود تا ورق در برابر فشار و ضربه، مقاومت بالایی داشته باشد. لازم به ذکر است آنچه سبب افزایش میزان چقرمگی و مقاومت در برابر ضربه در این ورق‌ها می‌گردد، کاهش میزان فسفر و سولفور در این محصولات است.

قابلیت ماشین‌کاری عالی

به دلیل دارا بودن قابلیت ماشین‌کاری، به راحتی می‌توان با برش و خم‌کاری، از این ورق‌ها به منظور تولید قطعات مختلف استفاده کرد. این ویژگی‌ همچنین سبب می‌شود تا بتوان در طیف وسیعی از پروژه‌ها، از ورق ضد سایش استفاده کرد.

وزن سبک

در مقایسه با سایر محصولات فولادی، ورق‌های ضد سایش از وزن بسیار کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل است که از این محصولات، به صورت گسترده در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سبک‌وزن بودن این ورق‌ها، سبب کاهش وزن نهایی سازه می‌گردد که به دنبال آن، شاهد کاهش میزان تلفات جانی در هنگام بروز حوادثی نظیر زلزله هستیم.

مواردی که در این بخش عنوان شدند، برخی از مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌های ورق‌های ضد سایش هستند. شما می‌توانید با مطالعه جدول وزن ورق، از مشخصاتی نظیر وزن و ابعاد این محصولات نیز مطلع شوید.

در صورت تمایل به خرید ورق ضد سایش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات، کافیست تا به منظور دریافت مشاوره، با کارشناسان ما در سایت آهن ملت تماس حاصل نمایید.

آشنایی با فرایند تولید ورق ضد سایش

در تولید ورق‌های ضد سایش، یک روش دو مرحله‌ای دنبال می‌شود که شامل فرایندهای کوئنچ و تمپرینگ است. گام اول به اجرای خنک شدن سریع و ناگهانی اختصاص دارد. در این مرحله، که کوئنچ نام دارد، ابتدا دمای ورق فولاد افزایش می‌یابد و از طریق پاشیدن آب سرد به طور ناگهانی و سریع خنک می‌گردد. در طی این مرحله، شاهد ایجاد ساختارهای کریستالی درون فولاد هستیم که منجر به افزایش سختی در آن می‌گردد.

در مرحله دوم، لازم است تا اقدام به حرارت‌دهی ورق فولاد ضد سایش خنک‌شده کرد تا دمای آن افزایش یابد. سپس لازم است تا با قرارگیری در معرض هوای آزاد، اقدام به خنک نمودن آن کرد. در طی این فرایند، شاهد تشکیل ساختارهای کریستالی منظم و کامل هستیم. به علاوه اینکه این فرایند سبب تولید محصولاتی با ویژگی‌هایی نظیر خاصیت شکل‌پذیری بهتر، مقاومت و سختی بالا خواهد شد.

 این فرایند، بسیار دقیق است و با حساسیت بالایی انجام می‌گیرد و سبب بهبود خواص مکانیکی و شکل‌پذیری ورق ضد سایش می‌گردد.

معرفی کارخانه‌های تولیدکننده ورق ضد سایش

چنانچه قصد خرید ورق ضد سایش را داشته باشید، باید گفت امروزه کارخانجات مختلفی همچون اکسین اهواز و کارخانه فولاد مبارکه در کشور، در حوزه تولید ورق‌های ضد سایش مشغول به فعالیت هستند. خطوط تولید این کارخانجات، از تکنولوژی روز دنیا بهره‌مند و محصولات خروجی، کاملا مطابق با استانداردهای بین‌المللی معتبر هستند. به همین دلیل است که این کارخانجات، علاوه بر تامین نیاز داخلی کشور به ورق ضد سایش، محصولات خود را به بازارهای جهانی نیز عرضه می‌نمایند. علاوه بر تولید داخلی، بخشی از نیاز داخلی کشور به ورق ضد سایش از کشورهای روسیه و چین وارد کشور می‌گردد که این محصولات نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

کلام آخر

در این مقاله از آهن ملت، در رابطه با ورق‌های ضد سایش، انواع، کاربرد این محصولات در حوزه‌های مختلف و مشخصات آن‌ها صحبت کردیم. به دلیل دارا بودن مزایایی همچون قابلیت ماشین‌کاری و وزن سبک، امروزه از این محصولات به طور گسترده در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌گردد. شما همراهان گرامی چنانچه قصد خرید انواع ورق‌های ضد سایش داخلی و خارجی را دارید، کافیست تا به منظور استعلام قیمت آهن مانند ورق، پروفیل و …. و همچنین کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در آهن ملت تماس حاصل نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها