وبلاگ

ویژگی های فلز آهن را بشناسید!

ویژگی های فلز آهن را بشناسید

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، فلز آهن یکی از پرکاربردترین و البته مهم‌ترین فلزاتی است که بشر توانسته به آن دست پیدا کند. این فلز، کاربردهای فراوان و ویژگی‌های بسیار منحصربه‌فردی دارد. به همین دلیل است که مورد توجه بسیاری از صنایع مختلف قرار گرفته است. برای آن دسته از افرادی که آشنایی چندانی با آهن و ویژگی‌های آن ندارند احتمالا این سوال مطرح شده است که دلیل برتری آهن بر سایر فلزات چیست؟ چه ویژگی‌هایی، فلز آهن را به یک فلز منحصربه‌فرد تبدیل کرده است؟ چرا از آهن در طیف وسیعی از صنایع استفاده می‌گردد؟ در این مقاله که توسط سایت آهن ملت تهیه شده است قصد داریم به بررسی چهار مورد از ویژگی های فلز آهن بپردازیم پس در ادامه همراه ما باشید.

آهن چیست؟

آهن یکی از عناصر شیمیایی سخت در جدول تناسبی است. آهن خالص، در مقایسه با سایر فلزات موجود در طبیعت، از فراوانی بیشتری در محیط برخوردار است. اما نکته قابل توجه آن است که این فلز، با قرارگیری در محیط‌های مرطوب و یا قرارگیری در معرض اکسیژن، به سرعت دچار زنگ‌زدگی می‌شود. این عنصر، در ساختار پوسته و هسته زمین مشاهده می‌شود و به گفته کارشناسان، بخش قابل توجهی از خورشید و ستارگان نیز از این فلز محبوب تشکیل شده است.

فلز آهن یکی از مهم‌ترین عناصر در بقای موجودات زنده از جمله گیاهان نیز محسوب می‌شود.

روزانه، حجم بسیار زیادی از فلز از زمین استخراج می‌شود که بر اساس آمار و ارقام موجود، فلز آهن چیزی در حدود 90 درصد از این حجم را به خود اختصاص داده است. به دلیل ویژگی‌ ها و مشخصاتی که این فلز دارد امروزه از آن به طور گسترده در مهندسی عمران، تولید لوازم منزل و لوازم آشپزخانه، صنعت ساختمان‌سازی، خودروسازی، کشتی‌سازی و… استفاده می‌شود. به شما کاربران

به گفته کارشناسان، قدمت استفاده از فلز آهن به 5 هزار سال پیش بازمی‌گردد. بر اساس اطلاعات به دست آمده در سال 2013، سرچشمه و منشا اصلی پیدایش عنصر آهن، شهاب‌سنگ‌ها عنوان شده‌اند اما بررسی هسته و پوسته زمین، حاکی از وجود این عناصر در زمین است.

معرفی فلز آهن

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، فلز آهن، با نماد Fe پس از آلومینیم، بیشترین حجم فلزات موجود در زمین را به خود اختصاص داده است. این فلز، عنصر اصلی در ساخت هسته و پوسته درونی و بیرونی زمین است. یکی از موارد قابل توجه در مورد آهن، این عنصر شیمیایی، آن است که منشا اصلی این عنصر، شهاب‌سنگ‌ها و محیط‌های کم اکسیژن شناخته می‌شوند با این حال، آهن در برابر رطوبت و اکسیژن، به سرعت واکنش داده و دچار تغییر می‌شود.

آهن در دمای اتاق، به حالت جامد و فراوانی طبیعی آن 91.754 درصد است. چگالی آن 7.874 گرم در سانتی‌متر مکعب، نقطه ذوب آن 1.538 درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش آن 2.861 درجه سانتی‌گراد است.

آشنایی با کاربردهای آهن

با توجه به ویژگی‌ های فلز آهن  و مشخصاتی که این فلز محبوب دارد، در حال حاضر 95 درصد از افراد در سراسر دنیا، از آن در صنایع مختلف استفاده می‌نمایند. پیش از آنکه به بررسی ویژگی‌های بسیار مهم آهن بپردازیم، در ابتدا نگاهی به برخی کاربردهای این فلز خواهیم انداخت. در صورتیکه قصد خرید مقاطع آهنی و فولادی را داشته باشید، کافیست تا به منظور استعلام قیمت روز و یا دریافت مشاوره پیش از خرید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  • در صنایع مهم نظیر مهندسی عمران، نیاز است تا از فولاد به منظور ساخت تیر، بتن تقویت‌شده و… استفاده نمود. به منظور تولید ساخت این قطعات فولادی، به آهن نیاز داریم.
  • به منظور ساخت فولاد آلیاژی، می‌توان از آهن در ترکیب با سایر عناصر نظیر کروم، نکیل، منگنز، تنگستن و وانادیوم استفاده کرد.
  • برای ساخت قطعات ساده‌ای نظیر زنجیر دوچرخه، لوله تفنگ، پل، ابزارهای برش و دکل برق می‌توان از آلیاژهای آهن استفاده نمود.
  • چدن، نوعی از فلز آهن است که با دارا بودن 5.3 درصد کربن به منظور ساخت شیرآلات، لوله‌ها و پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • به منظور تولید آمونیاک و فرایند هابر، از کاتالیزورهای آهن استفاده می‌گردد.
  • برای ساخت آهن‌ربا از آهن و آلیاژهای آن استفاده می‌شود.

همان‌طور که مشاهده کردید، کاربرد فلز آهن در بخش‌ها و صنایع مختلف، بسیار زیاد است. از آهن و آلیاژهای آن، حتی می‌توان به منظور تولید ظروف غذا، ظروف آشپزخانه و یا حتی کارد و چنگال نیز استفاده نمود. در ادامه، به بررسی ویژگی‌ های مهم این فلز می‌پردازیم.

ویژگی های فلز آهن و سنگ آهن

بررسی مشخصات مهم آهن

همان‌طور که مشاهده کردید، فلز آهن، ساختار و کیفیت بسیار منحصربه‌فردی دارد. به همین دلیل است که می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده نمود. از نظر شیوه تولید آهن، این محصولات در انواع مختلف موجود هستند بنابراین چنانچه به این فلز نیاز داشته باشید، به راحتی می‌توانید برای شرایط خاص و صنایع حساس و مهم از این محصولات استفاده کنید.

در این بخش، به بررسی برخی از ویژگی‌ های فلز آهن که سبب محبوبیت آن شده است خواهیم پرداخت.

استحکام و مقاومت بالا

برجسته‌ترین ویژگی فلز آهن را باید استحکام و مقاومت بالای این فلز دانست. از این فلز به دلیل مقاومت عالی که در هنگام اجرای عملیات حرارتی دارد و امکان استفاده از آلیاژهای گوناگون، می‌توان به منظور تولید فلزهای اصلی، متناسب با نیاز صنایع مختلف استفاده کرد.

به بیان ساده، استحکام و مقاومت بالای این فلز، به شما امکان می‌دهد تا با توجه به نیاز خود، طیف وسیعی از محصولات و ابزارهای مورد نیاز خود را تولید کنید. اگر به سازه‌های بتنی توجه کنید، متوجه می‌شوید که از آهن، به طور گسترده در بخش‌های مختلف آن استفاده شده است. همچنین در صنایع مختلفی نظیر خودروسازی، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی و الکتریکی نیز به طور گسترده از آهن استفاده می‌شود. با توجه به امکان ساخت آلیاژهای متنوع از آهن، در ساخت کشتی و یا تولید لوازم منزل نیز می‌توان از آهن استفاده نمود.

قیمت مناسب

بدون شک، آهن را باید یکی از بهترین گزینه‌ها به منظور استفاده در حوزه‌ها و صنایع مختلف، از تولید لوازم آشپزخانه تا کشتی‌سازی دانست. دلیل این امر، تنوع بالا و البته مقاومت بالایی است که این فلز در برابر شرایط مختلف از خود به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل است که امروزه به طور گسترده در صنایع گوناگون از جمله ساختمان‌سازی از آهن در بخش‌های مختلف استفاده می‌گردد.

در کنار این موارد، قیمت بسیار مناسب آهن را باید یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم آن دانست. در مقایسه با سایر فلزات موجود در بازار آهن ، فلز آهن قیمت بسیار مناسبی دارد. هرچند که آلومینیوم را می‌توان جدی‌ترین رقیب برای این فلز دانست اما تنوع بالای آهن و انعطاف‌پذیری بالای آلیاژهای آهن، سبب شده تا صنعتگران تمایل به استفاده از آهن در پروژه‌های خود را داشته باشند. بازار آهن یکی از مکان هایی است که شما می توانید اقدام به دریافت قیمت آهن و محصولات فولادی نمایید. به شما کاربران گرامی پیشنهاد می کنیم مقاله ” بازار آهن کجاست ” را مطالعه  و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب  نمایید.

هزینه پایین استخراج

به عنوان سومین ویژگی مهم فلز آهن، باید به پایین‌ بودن هزینه استخراج آن در مقایسه با فلزات دیگر اشاره کرد. تاکونیت، هماتیت و مگنتیت از جمله مواد معدنی شناخته می‌شوند که منبع آهن عنوان شده‌اند. اما به گفته دانشمندان، بخش قابل توجهی از هسته زمین، از فلزات آهن و نیکل تشکیل شده است. با این حال، باید گفت فلز آهن، نقش قابل توجهی در زندگی بشر، گیاهان و به طور کلی موجودات زنده دارد. با توجه به پایین بودن هزینه استخراج آهن در مقایسه با فلزات، اکنون می‌توانید متوجه محبوبیت این فلز و استفاده از آن در صنایع مختلف شوید.

امکان ساخت آلیاژ

همان‌طور که مشاهده کردید، هزینه استخراج آهن در مقایسه با فلزات دیگر، به مراتب کمتر است. همچنین این فلز، مقاومت و استحکام بسیاری بالایی از خود در شرایط گوناگون به نمایش می‌گذارد. به دلیل این ویژگی‌ها، امکان استفاده از آهن در ساختار و آلیاژهای مختلف وجود دارد. اگر به اطراف خود نگاه کنید، از تولید ظروف غذا تا تولید لوازم خانگی، قطعات و تجهیزات ماشین‌آلات مختلف و… می‌توان از این فلز استفاده کرد. دلیل این امر، کیفیت بسیاری بالای این فلز، در مقایسه با سایر فلزات است.

همچنین از آنجایی که از آهن می‌تواند در ساخت آلیاژهای مختلف استفاده نمود، بنابراین می‌توان حضور آن را در صنایع حساس و مهم نظیر کشتی‌سازی و خودروسازی نیز مشاهده کرد. محبوب‌ترین و البته معروف‌ترین آلیاژ آهن، فولاد است که امروزه به اشکال مختلف در دسترس ما قرار داد. فولادهای آلیاژی، فولاد کربن، چدن و فرفورژه برخی از اشکال مختلف آلیاژهای آهن هستند. به شما کاربران گرامی پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت ورق ، قیمت پروفیل و دیگر محصولات فولادی به جداول قیمتی مندرج در وبسایت آهن ملت مراجعه نمایید.

سایر ویژگی‌های آهن

مواردی که در بخش قبل عنوان شد، تنها بخشی از ویژگی‌ های فلز آهن شناخته می‌شوند چراکه این فلز محبوب، ویژگی‌ های گسترده دیگری دارد. رسانای الکتریسیته بودن، امکان تبدیل فلز به آلیاژ آهن و… از دیگر ویژگی‌های این فلز محبوب به شمار می‌روند. هرچند که این فلز، با قرارگیری در معرض رطوبت، دچار زنگ‌زدگی شده و می‌تواند استحکام اولیه خود را از دست بدهد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت آهن ملت، به بررسی ویژگی‌های بسیار مهم فلز آهن پرداختیم. همان‌طور که مطالعه کردید، استحکام و مقاومت بالای این فلز، امکان ساخت آلیاژهای مختلف، قیمت مناسب و هزینه کم استخراج آن در مقایسه با سایر فلزات، سبب شده تا آهن به یکی از فلزات محبوب در زندگی روزمره افراد تبدیل شود. شما کاربران گرامی میتوانید

مجموعه آهن‌آلات با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب در حوزه آهن‌آلات، آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما همراهان هستند. شما عزیزان می‌توانید به منظور دریافت مشاوره، کسب اطلاعات بیشتر در مورد آهن و آلیاژهای آن، خرید آهن‌آلات و مقاطع فولادی با کارشناسان ما به شماره 02167103 تماس حاصل نمایید.

مشاهده مقالات به زبان انگلیسی

https://www.britannica.com

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منصور

مجموع اطلاعات سایتتون خیلی بروزه و این امتیاز بزرگیه و میتونیم از مجموعه شما بعنوان مرجع استفاده کنیم امیدوارم این رویه رو همچنان پیش بگیرین مطلب مورد بحث هم بسیار کاربردی و کلیدی بود برای من که خیلی مفید واقع شد امیدوارم بقیه هم استفاده لازم رو ازش برده باشن.

trackback

[…] با شرایط در نظر گرفت.به شما توصیه می کنیم در مقاله ” ویژگی های فلز آهن ” با مشخصات کامل این محصولات پرکاربرد آشنا […]