اخبار بازار فولاد

پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024

پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024

آهن ملت : بر اساس آمار و اخباری که از پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024 به گوش می‌رسد، چین که به عنوان بزرگترین مصرف کننده فولاد در جهان شناخته می‌شود، شاهد کاهش 3.3 درصدی تقاضا در سال جدید میلادی بوده است. به نظر می‌رسد که در سال 2024، این رقم به میزان 1.7 درصد نیز تنزل پیدا کند و چنین روالی، تداوم پیدا کند.

با توجه به گزارش‌ها و آمار رسمی که منتشر شده، میزان تولید فولاد خام چین در سال 2024، چیزی در حدود 952 میلیون تن اعلام شده است که این میزان، در مقایسه با سال گذشته، با افزایش 1.5 درصدی همراه بوده است. همچنین در سال 2023، میزان صادرات فولاد چین نیز در حدود 83 میلیون تن اعلام شده که از سال 2016 تاکنون، بیشترین میزان صادرات فولاد این کشور بوده است.

به نظر می‌رسد در سال جاری میلادی و پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024 از جانب دارایی‌های بدهکار، فشار قابل توجهی به صنعت فولاد چین اعمال می‌گردد. به همین دلیل است که با کاهش 4.8 درصدی در مقایسه با سال گذشته، میزان تقاضای فولاد ساختمانی در این کشور، به عدد 506 میلیون تن رسیده است.

بر همین اساس، با توجه به نظر محققان MPI به نظر می‌رسد که میزان مصرف فولاد چین در سال 2024، به میزان زیادی کاهش یابد و به حدود 875 میلیون تن برسد. همچنین بر اساس پیش‌بینی‌ها، احتمالا باید شاهد کاهش 4 درصدی تقاضای فولاد ساختمانی در سال جاری میلادی باشیم.

به اظهار شیائو بانگ‌گو معاون MPI، با انتشار 1 تریلیون یوآن از بدهی دولت و همچنین پرداخت بدهی‌های دولت در سه ماه آخر سال 2024، باید شاهد بهبود اوضاع و حمایت از زیرساخت‌های کشور در سال 2024 بود. تقاضا از بخش زیرساخت منجر به جبران کمبود تقاضا از بخش املاک می‌گردد.

براساس پیش‌بینی‌های مؤسسه  MPIبه نظر می‌رسد در سال 2024 و با نزول رشد اقتصادی در خارج از چین، رقم صادرات فولاد چین در مقایسه با سال گذشته میلادی، همچنان تنزل داشته باشد.

در این بین، با بررسی‌های انجام شده در پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024  ، به نظر می‌رسد شاخص‌های سهام در آسیا به میزان قابل توجهی افزایش داشته است که دلیل آن، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران از شروع کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در پایان سال جاری میلادی است. با این اوصاف می‌توان گفت کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی بزرگ و فدرال رزرو در سال 2024، می‌تواند بازار را با تاثیر مثبتی روبه‌رو کند.

پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024 001

افزایش قیمت نفت و پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024

بر اساس گزارش موجود، شاخص نفت برنت در هفته جاری، با افزایش همراه بوده است. در روزهای گذشته شاخص برنت به 80 دلار و 52 سنت رسید که دلیل آن، ترس از ایجاد اختلال در حمل و نقل در دریای سرخ بود. همچنین شاخص نفت خام آمریکا با حدود 35 سنت کاهش در هر بشکه 75 دلار و 21 سنت اعلام شد.

افزایش قیمت نفت برنت و به دنبال آن، افزایش تقاضا برای آن، سبب شده تا در طی یک هفته اخیر، قیمت آهن‌آلات و برخی فلزات غیر آهنی به میزان زیادی افزایش یابد. در کنار آن، افزایش نرخ انرژی نیز به این افزایش قیمت دامن زد اما قیمت کامودیتی‌ها با کاهش شاخص برنت با اندکی کاهش همراه بود.

اوضاع اقتصاد چین و بروز رکورد در صنعت ساختمانی این کشور، توانسته تا به طور مستقیم میزان تقاضا و مصرف مقاطه فولادی را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد به طوریکه این میزان، در مقایسه با رقم سال گذشته، با کاهش چشمگیری همراه بوده است. این امر سبب شده تا قیمت آهن‌آلات مختلف از جمله قیمت میلگرد، با نوسان زیادی همراه شود. بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان به نظر می‌رسد در سال آینده میلادی نیز کاهش تقاضا و مصرف جهانی فولاد روندی متداوم داشته باشد.

در این قیمت از نوشته باید بگوییم قمت های جهانی در بازار فولاد نیز وضعبت بازار آهن را دچار تغییر می کندو برای مثال قیمت انواع محصولات آهنی از جمله قیمت ورق گالوانیزه دچار نوسان می شود. بنابراین دسترسی به قیمت روز انواع محصولات می تواند در تعیین بودجه کلی پروژه های صنعتی و ساختمانی نقش مهمی ایفا کند.

کاهش قیمت روز میلگرد

همانگونه که به آن اشاره کردیم بر اساس آمارهای موجود از بازار جهانی فولاد، قیمت میلگرد در هر تن در روز گذشته 3860  یوآن اعلام شد. گویا قیمت میلگرد روند افزایشی در پیش گرفته و باید منتظر افزایش قیمت این محصول در هر تن باشیم. ​​​​​​​ بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که روند افزایش قیمت میلگرد تا سال جاری میلادی تداوم داشته باشد چرا که انبارسازی چینی‌ها و افزایش تقاضا در پایان سال می‌تواند انتظارات را برآورده کند.

وضعیت اقتصادی ضعیف چین سبب شده تا در چند ماه اخیر با کاهش میزان تقاضا و به دنبال آن کاهش قیمت مسکن در این کشور روبرو شویم. آمار و ارقام نشان می‌دهد که در ماه می، قیمت فولاد در مقایسه با سه سال گذشته به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

در چنین شرایطی دولت چین اقدام به حذف سقف تولید فولاد نمود و این کار را به منظور بهبود دسترسی تولید کنندگان به مواد اولیه و نهاده‌ها انجام داد. این امر تا حدی توانست قیمت‌ها را در پیش بینی بازار جهانی فولاد در 2024  تحت تاثیر قرار دهد اما نکته قابل توجه آن است که اوضاع فولاد با بهبود زیرساخت‌ها در پایان سال وضعیت بهتری پیدا کرد.

بر اساس معامله روی قرارداد تفاوت (CFD) که دنبال کننده بازار معیار این محصولات است از ابتدای سال جاری تا این لحظه قیمت فولاد در هر تن با کاهش ۶۳ یوان همراه بوده است. بر اساس مدل‌های کلان جهانی، پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی آن است که تا پایان سال جاری میلادی فروش هر تن فولاد به قیمت ۳۹۸۴ یوان انجام شود.

در انتها ، به شما کاربران گرامی پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت انواع محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل به جداول قیمتی مندرج در صفحه محصولات مراجعه نموده و یا با بخش فروش از طریق شاره 02167103 تماس حاصل نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها